Tiesňava Parkaň

V severnom svahu vrchu Mindžová, mimo značených turistických chodníkov sa ukrýva strhujúca priekopová prepadlina Parkaň, niekedy označovaná i tajomným názvom Zloskalka. Prekrásna pseudokrasová tiesňava je ukrytá v lese mimo značených turistických chodníkov, je približne 300 metrov dlhá úžina so skalnými stenami vysokými miestami až 10 m, s prevismi, neprístupnými jaskyňami a prírodnými útvarmi neraz bizarných tvarov, ktorej atmosféru dotvára bujná prales evokujúca vegetácia. Prepadlina je priechodná neznačeným chodníkom vedúcim jej divokým dnom, a tiež vyšliapanou cestou po okraji skál, z ktorej sa naskytajú pôsobivé pohľady nadol.

Na prehliadku tejto rokliny môžete zvoliť prechod cez roklinu alebo prejsť po skalách po jej severnej strane. Roklina je v polovici miernejšia a najprudšie miesta sú na jej konci. Skaly sú tvorené pieskovcami a zlepencami a vďaka erózii tu badať, že dochádza k častému uvoľňovaniu skál. V závere rokliny zatáčame doľava a lesom krátko zostupujeme do dolnej menšej rokliny. Jej prechod je možný dnom rokliny, nakoľko severným okrajom sa nedá prejsť, lebo končí kolmými asi 7 m stenami.

Tiesňava je ideálnym výletným miestom pre fajnšmekrov a dobrodruhov, ktorým sa tradičné uhladené cesty dávno zunovali.

V lokalite sa nachádzajú čerstvé odtrhy, nestabilné sute, skryté jamy a jaskynky, ktoré patria do 4. stupňa prírodnej rezervácie.

Zdroj: Branisko.sk, skibuce.sk, Rastislav Džubinský

 

Informations

K samotnej tiesňave sa možno dostať vyšliapaným chodníkom z vrcholu Mindžovej i po lesných cestách-necestách od parkoviska pri dolnej stanici vleku strediska Búče. Prechod roklinou môže byť nebezpečný, preto treba dbať na zvýšenú opatrnosť.

Nadmorská výška: 812 m n.m.

 

Share:

Map

Events in Šariš region

Dobrodružstvo

Saturday, August 10, 2024

Dubovická roveň, Mlynská ulica, 08271 Lipany

Rodina, Divadlo, Festival

Sunday, August 11, 2024

Dubovická roveň, Mlynská ulica, 08271 Lipany

Festival

Saturday, July 13, 2024

Dubovická roveň, Mlynská ulica, 08271 Lipany