Hradný most Sarus

Pod hradným kopcom vo Veľkom Šariši vedie cyklotrasa, ktorá plynule spája mesto Prešov, mesto Veľký Šariš a záhradkársku osadu v Šarišských Michaľanoch. Súčasťou trasy sú dopravné značenia, cykloprístrešky a jedinečný most na Slovensku. Historizujúci drevený cyklomost “Sarus” prechádza cez rieku Torysa prvkami pripomínajúci hrad spája minulosť s prítomnosťou. Vzorom pre projektantov bol práve nad ňou sa vypínajúci hrad Šariš. Na strednej podpere mosta je navrhnutá oddychová konzolovitá vyhliadka na severnú a južnú stranu. Most má dĺžku 84 metrov a šírku 3 metre.
Cyklotrasa vedúca k drevenému mostu je zaujímavá tým, že je obkolesená prírodou a vedie popri vodnom toku, čo ju robí určite zaujímavejšou a atraktívnejšou, ako cyklotrasy vedené paralelne popri súčasných cestách. Na konci mesta Veľký Šariš vedie popri oddychovej zóne „Rybníky“kde je možnosť si oddýchnuť. Päťkilometrový úsek z Veľkého Šariša do Šarišských Michalian je súčasťou projektu EuroVelo 11. EuroVelo je sieť cyklistických komunikácií, ktoré spájajú významné európske destinácie v rámci celého kontinentu. EuroVelo 11 má spojiť najsevernejší bod Škandinávie Cape Nora v Nórsku s Aténami v Grécku.

Informations

Ako sa dostať k mostu:
– od záhradkárskej časti Šarišských Michalian je to do 5 minút cesty bicyklom. Pri vstupe je informačná tabuľa o odpadkoch v prírode.
– z mesta Prešov – konečná zastávka na Sídlisku III, je to do 10 km, sledujte značenie.
– z mesta Veľký Šariš je to do 5 km, obchádzate prírodnú oddychovú zónu Rybníky.
Náročnosť: trasa je vhodná pre všetky vekové kategórie či peši alebo na bicykli.
Bonus: po celý čas bude nad vami hradný kopec a na ňom v rôznych pohľadoch hrad Šariš

Share:

Map

Events in Šariš region

Rodina, História, Prednáška

Sunday, June 30, 2024

Šarišský hrad, 082 21 Veľký Šariš, Slovensko