V pohorí Slanských vrchov sa nachádza tajuplný podzemný svet slávnych opálových baní, jedinečnosť a svetová rarita Slovenské Opálové Bane. Prírodný unikát celosvetových pomerov takéhoto rozsahu a s dlhodobou históriou ťažby sa nenachádzajú nikde na svete.
V 16. storočí boli známe po celom svete, no je možné, že opál sa tu ťažil od rímskych čias. Do 19. storočia boli tieto bane jedinou lokalitou na svete, kde prebiehala ťažba.
Slovenský opál je certifikované zemepisné označenie drahého opálu, ktorý pochádza z ložísk v Slanských vrchoch na Východnom Slovensku. Stáročia slovenské opaly vynikali intenzívnou hrou farieb, tzv. opalescenciou, a pre svoje jedinečné vlastnosti sú na svetových trhoch vysoko cenené. Podzemná sieť chodieb dosahuje dĺžku až 35 kilometrov a prepája komplikovaný systém podzemnej ťažby, ktorá fungovala až do roku 1922. V baniach objavíte históriu očami opálových chodieb, spoznáte dávne techniky ťažby opálu, históriu bani, ich geológiu, mineralógiu. Prejdete sa miestami, kde sa ľahko dýcha, „žije“ duch podzemia a permoník – trpaslík, ktorý čaká na malých návštevníkov – deti. Banský Skanzen je výborným tipom aj na školský výlet, kde sa dozviete príbeh o víle Libanke, a absolvujete skúšku odvahy v chodbe úplnej tmy.
Vedeli ste, že:
- do objavenia Austrálie to boli jedine opálové bane na svete
- sú najstaršie na svete, kde sa opál ťažil hlbinným spôsobom, nedobýval sa
- sú výnimočné obrovskými priestormi – dĺžka chodieb dosahuje až 35 kilometrov a prepája komplikovaný systém podzemnej ťažby, ktorá fungovala až do roku 1922
- najväčší opal na svete – Harlekýn, vyplavený vodou, bol nájdený práve v týchto baniach a dostala ho do daru panovníčka Mária Terézia, dnes je uložený v prírodovednom múzeu vo Viedni
- drahý dubnický opál obľubovali členovia rodiny cisára Napoleona. Cisárovná Jozefína nosila najslávnejší opál Oheň trójsky
- v bani „býva“ malý strážca – banský škriatok permoník, ktorý vás pozoruje počas celej prehliadky
- traduje sa, že aj v korune britskej kráľovnej sa nachádzal opal z týchto bani, obchodná vojna medzi diamantom a opálom spôsobila, že nakoniec vraj opal z nej vybrali. Na svedomí to malo „šťastie i nešťastie“
- priemerná teplota v baniach je 4°C – 6°C a Ph vody v zaliatych chodbách je neuveriteľných 3,2
Viacej zaujímavosti, o baniach sa dozviete priamo počas prehliadky Slovenských Opálových baní.
Súčasťou Slovenských opálových baní je Chránený areál Dubnícke bane, ktorý bol vyhlásený v roku 1964 na ochranu netopierov. V súčasnom období opálové bane sú domovom cca 4000 jedincov netopierov.