Hradný most Sarus

Hradný most Sarus

Pod hradným kopcom vo Veľkom Šariši vedie cyklotrasa, ktorá plynule spája mesto Prešov, mesto Veľký Šariš a záhradkársku osadu v Šarišských Michaľanoch. Súčasťou trasy sú dopravné značenia, cykloprístrešky a jedinečný most na Slovensku. Historizujúci drevený cyklomost „Sarus“ prechádza cez rieku Torysa prvkami pripomínajúci hrad spája minulosť s prítomnosťou. Vzorom pre projektantov bol práve nad ňou sa vypínajúci hrad Šariš. Na strednej podpere mosta je navrhnutá oddychová konzolovitá vyhliadka na severnú a južnú stranu. Most má dĺžku 84 metrov a šírku 3 metre.
Cyklotrasa vedúca k drevenému mostu je zaujímavá tým, že je obkolesená prírodou a vedie popri vodnom toku, čo ju robí určite zaujímavejšou a atraktívnejšou, ako cyklotrasy vedené paralelne popri súčasných cestách. Na konci mesta Veľký Šariš vedie popri oddychovej zóne „Rybníky“kde je možnosť si oddýchnuť. Päťkilometrový úsek z Veľkého Šariša do Šarišských Michalian je súčasťou projektu EuroVelo 11. EuroVelo je sieť cyklistických komunikácií, ktoré spájajú významné európske destinácie v rámci celého kontinentu. EuroVelo 11 má spojiť najsevernejší bod Škandinávie Cape Nora v Nórsku s Aténami v Grécku.

Informácie

Ako sa dostať k mostu:
– od záhradkárskej časti Šarišských Michalian je to do 5 minút cesty bicyklom. Pri vstupe je informačná tabuľa o odpadkoch v prírode.
– z mesta Prešov – konečná zastávka na Sídlisku III, je to do 10 km, sledujte značenie.
– z mesta Veľký Šariš je to do 5 km, obchádzate prírodnú oddychovú zónu Rybníky.
Náročnosť: trasa je vhodná pre všetky vekové kategórie či peši alebo na bicykli.
Bonus: po celý čas bude nad vami hradný kopec a na ňom v rôznych pohľadoch hrad Šariš

Zdieľať:

Mapa

Podujatia v regióne

Rodina, Gastronómia a víno

nedeľa, 19 mája, 2024

Lodenica Sigord, 082 52 Kokošovce

Rodina, Divadlo

sobota, 1 júna, 2024

Park sv. Cyrila a Metóda, 082 12 Kapušany

Rodina, Dobrodružstvo

piatok, 31 mája, 2024

Vranovská 68, Prešov

Rodina, Tanec, Festival, Tradície

sobota, 15 júna, 2024 - nedeľa, 16 júna, 2024

Park sv. Cyrila a Metóda, 082 12 Kapušany

Šport

sobota, 15 júna, 2024

Sigord, 082 52 Kokošovce