Vysielač Stráž
Majestátny, samotne stojaci horský kužeľ Stráž (740 m n. m.), je vulkanického pôvodu v Spišsko-šarišskom medzihorí. Je jednou z najvýraznejších dominánt okolia Prešova. Vypína sa medzi Finticami a mestom Veľký Šariš, severne od Prešova. Vďaka svojmu tvaru bol v dávnych časoch ideálnym miestom na budovanie opevnených strážnych stanovísk.
Samotný vrchol je zalesnený a neposkytuje výhľady. Avšak, v zimnom období sa naskytá príležitosť pre čiastočné výhľady nielen z vrcholu ale aj z turistického chodníka.
Zhruba vo výške 708 m n. m. sa po veternej smršti vytvorila pekná vyhliadka na okolitú krajinu. Možno pozorovať Kloptáň z Volovských vrchov, či samotné Branisko, Bachureň, Levočské vrchy, vrchy Ľubovnianskej vrchoviny, Busov, či ostatné vrchy Ondavskej vrchoviny a pri dobrom počasí aj krásny pohľad na Tatry.
A ako určiť vhodné počasie na pozorovanie týchto vrcholov? Cestou na samotný vrchol (na vyhliadke) sa nachádza imitácia meteorologickej stanice, ktorá vysvetlí ako správne určiť aktuálny stav počasia. Pomocou návodu na meteorologickej stanici a pozorovania počasia môže turista určiť momentálny stav počasia. Toto pozorovanie možno zapísať aj do uloženého zápisníka v schránke. Turista sa tak môže informovať aj o predchádzajúcich predpovediach počasia určujúcich ostatných turistov.
Cestou neďaleko rázcestia Bodaš sa nachádza prameň Uhliska, ktorý vyviera na troch miestach blízko seba. Ten sa nachádza v tesnej blízkosti turistického chodníka. Cestu taktiež sprevádzajú zastavenia krížovej cesty.
Na samotnom vrchole sa nachádza rozhlasový vysielač, pod ktorým sa nachádza soška patróna hasičov – svätého Floriána.

Informations

Ako sa dostať na Stáž:
Z obce Fintice priamo po modrej turistickej značke. Z Prešova (Šídlovec) z autobusovej zastávky (MHD 22) po zelenej s napojením na modrú turistickú značku.
Obtiažnosť tohto výstupu je mierne náročný, strmší výstup je v závere na Stráž. Napriek tomu je výstup príjemným výletom v blízkom okolí Prešova.
Share:

Map

Events in Šariš region

Rodina, História, Prednáška

Sunday, June 30, 2024

Šarišský hrad, 082 21 Veľký Šariš, Slovensko