Vartáši

Výsledkom treťohornej vulkanickej činnosti v Slanských vrchoch sú početné skalné útvary. Mnohé z nich majú bizarné až čudesné tvary, záhadnú históriu, pripomínajú živé bytosti alebo nás udivia svojou veľkosťou či polohou v lese. Podľa toho dostali svojské názvy.

Skalné útvary nachádzajúce sa na hlavnom hrebeni Slanských vrchov v blízkosti Hanušovského sedla, s pôvodným názvom Vartáši, po šarišsky Vartaše.

Pozostávajú z niekoľkých väčších samostatných skál. Okrem dominantnej Obrej skaly sú tu osamotené skalné ihly a vežičky. Jedna dvojica sa dokonca vzájomne podopiera a vytvára tak nepravé skalné okno.

Najväčšiu pozornosť púta skala pripomínajúca ľudskú postavu, na ktorej vidieť hruď s plecami, krásne sformovanú hlavu s čelom, nosom, ústami a bradou.

Pripomínajú monolitické sochy ľudských postáv vytesaných zo skaly na Veľkonočnom ostrove v kráteri Rano Raraku.

K názvu skál sa viaže miestna legenda:

“Skántrili ste mojich verných vlčích vartášov z Lysej! Od tej chvíle vaše čierne duše na večnosť budú skliate do skál s vartovaním pred takým zlom, ktoré opantalo vás, parobci z podhoria,” hrmel kliatbou duch Slanských kopcov, spravodlivý a mocný Šimon nad štvoricou strachom zmeravených bratov vražedníkov. Zrazu sa tu, pod bradou Lysej vypli prečudesnobizarné, štíhle skaliny. Zdajú sa byť onakvejšie, čoby zo sveta človečieho a nie z nemého, kamenného. Vartáši!

 

Informations

Ako sa k ním dostať?

  • z Hanušovského sedla po červenej značke na východ, nájdete skaly len pár metrov od značeného chodníka
  • z rázcestia Sigord – chaty po žltej značke na Čiernu horu, kde sa napojíte na červenú značku smer Hanušovské sedlo
Share:

Map

Events in Šariš region

Tradície

Saturday, April 27, 2024

Námestie sv. Martina, 082 12 Kapušany

Šport

Saturday, June 15, 2024

Sigord, 082 52 Kokošovce