Rozhľadňa na Šanci 465 m n. m.

Nad mestom Sabinov sa vypína Šanec. Je to pomenovanie pre časť zalesneného kopca hneď pri toku rieky Torysa. Šanec slúži hlavne na rekreáciu a pre svoju blízkosť od mesta (vstup priamo z hlavnej cesty) je vyhľadávaným miestom v každom ročnom období. Na úpätie kopca sa dá dostať všelijakými cestičkami, trasy sú známe ako „Švabľovské chodničky“. Na vrchu sa nachádza rovinka, kde v septembri 2020 bola slávnostne otvorená „Rozhľadňa na Šanci“. Výstavba rozhľadne sa zrealizovala vďaka finančnej podpore úradu vlády SR, ako prostriedok na podporu cestovného ruchu a zvýšenie atraktivity prímestského lesoparku Švabľovka.

Rozhľadňa je v nadmorskej výške 465 m n.m. Umiestnenie a maximálna výška rozhľadne boli obmedzené z dôvodu blízkeho letiska Ražňany, jeho ochranným pásmami a bezpečnosti leteckej prevádzky. Rozhľadňa je vysoká 11m, má dve podlažia, drevenú konštrukciu, kde bola použitá najmodernejšia technológia opracovania dreva. Projektantom projektu bol Ing. Juraj Lovich, a zhotoviteľom Interbau s.r.o.

Pri veži nájdete sedenie, z ktorého je krásny výhľad na celú panorámu regiónu Šariš od Šarišského hradného vrchu, Hradovú, Zobranu, Malkovskú hôrku, cez Makovicu, Bodoň, Lysú, Čiernu Horu až po Šimonku.

Pod rozhľadňou je ďalšie miesto na oddych a to známe „Kríže na Šanci“, ktoré sú súčasťou lesoparku Švabľovka, ktorý čaká na svoju revitalizáciu.

Informations

Kultúrne centrum
Námestie slobody 62
083 01 Sabinov

Tel. č.: 0911 949 678
E-mail: kic@kulturnestredisko.sk

Ako sa dostať na Šanec: Prístup je prakticky zo všetkých strán. Na úpätie kopca sa dá dostať všelijakými cestičkami. Niektoré majú pozvoľné stúpanie, do niektorých si treba poriadne vyšliapnuť. Na vrchu sa nachádza rovinka, vo veľkosti malého futbalového ihriska.
Dĺžka trasy: podľa bodu štartu do 1 km
Odhadovaný čas: 30 minút bez prestávok
Náročnosť: vhodná pre všetky vekové kategórie

Share:

Map