Stará mestská škola

Už v roku 1415 uvádzajú matriky viedenskej univerzity prvého študenta z Prešova. Vysokú úroveň školy v stredoveku dokazuje štúdium viacerých jej absolventov na rôznych zahraničných univerzitách vo Viedni, Krakove, či v talianskych mestách. Po postavení Evanjelického kolégia  a začatí pravidelnej výučby v r. 1667 mestská škola zanikla. Od roku 1673 v nej bolo umiestnené jezuitské gymnázium. Od poslednej tretiny 19. st. bolo pretvorené na kráľovské katolícke gymnázium. Budova starej mestskej školy slúžila v minulosti rôznym účelom, dnes slúži Krajskej knižnici P. O. Hviezdoslava.

Informations

Stará mestská škola
Hlavná 139
080 01 Prešov

Share:

Map

Events in Šariš region

História, Prednáška

Sunday, June 9, 2024

DJZ, Námestie legionárov 6, 080 01 Prešov

Gastronómia a víno

Wednesday, May 22, 2024

Poetika, Hlavná 20 080 01 Prešov

Rodina, Dobrodružstvo

Thursday, May 30, 2024

Záhrada umenia, 080 01 Prešov

Gastronómia a víno

Thursday, June 13, 2024

PKO Prešov, Hlavná 6395/50A 080 01 Prešov

Gastronómia a víno

Wednesday, May 22, 2024 - Friday, May 24, 2024

Hlavná ulica 080 01 Prešov

Galéria

Tuesday, May 7, 2024 - Friday, June 28, 2024

Galéria Caraffka, Jarková 28a, 080 01 Prešov

Rodina, Tanec, Koncert

Friday, May 24, 2024

Martina Benku 7, 080 01Prešov

Rodina, Koncert, Gastronómia a víno, Tradície

Monday, June 3, 2024 - Saturday, June 8, 2024

Hlavná 50, 080 01 Prešov

Festival

Thursday, June 20, 2024 - Sunday, June 23, 2024

Hlavná ulica 080 01 Prešov