Malá Zobrana a Zimná skala

V Šarišskom regióne v 9. – 12. storočí pôsobili pustovní mnísi – eremiti, ktorí si pre svoju činnosť vyberali bezpečné lokality na odľahlých miestach. Jedno takéto centrum bolo pri Mirkovciach na vrchole Malá Zobrana.

Vrcholec Zobrana je situovaný na západnej strane pohoria medzi obcami Mirkovce a Brestov. Veľká Zobrana má nadmorskú výšku 610 metrov. Malá Zobrana je o niečo nižšia, jej vrchol je vo výške 460 m n. m.. Zaujímavosťou je, že z tohto miesta bol zameriavaný celý Šariš. Donedávna to pripomínal starý kamenný trigonometricky stĺp. Na vrchole Malej Zobrany sa nachádza rarita, s ktorou sa tak často nestretávame. Približne uprostred vrcholu medzi skalami sa nachádza otvor do útrob Malej Zoborany. Smeruje pomedzi skaly dole k potoku a vyúsťuje v ďalšej skale pri potoku, ktorej ľudia dali názov „Zimná skala“. Otvor medzi skalami masívu využívali pustovníci v prípade nebezpečenstva, ktoré mu hrozilo. Cez skalný otvor sa dostali až do dediny k potoku Balka. Takto sa mohli ľahšie vyhnúť zbojníkom alebo aj členom arpádovskej družiny, ktoré prenikali na toto územie. Na vrcholovej plošine sa nachádzajú viditeľné terasy, pravdepodobne zvyšky dávneho osídlenia.

Miestnym bola Veterná diera známa od nepamäti pre mimoriadne silný prievan, ktorý vanul smerom von v zimných mesiacoch. Je taký silný, že vyhadzuje von lístie, ktoré do otvoru nasypeme. Aj v horúcom lete preniká studený vzduch, čiže prievan, cez spomínaný otvor medzi skalami. V zimnom období v jej okolí a na celej vrcholovej plošine možno vidieť zelené rastliny. Výnimočnosťou sú aj zimujúce salamandry škvrnité, ktoré vyhľadávajú toto miesto s vlhkým a teplým vzduchom.

Zdroj : KST Prešov

Informácie

Obecný úrad Mirkovce
Mirkovce 65
082 06 Žehňa

Tel. č.: 051/778 11 00
E-mail.: obecmirkovce65@gmail.com

Ako sa dostať k miestu: K obidvom horským masívom sa dostaneme z viacerých strán. Prvá, najkratšia cesta je zo severnej strany okolo bývalého poľovníckeho kaštieľa v Mirkovciach. Tu rátajte s prechodom cez potok, sad a húštiny na vrchol. Druhá možnosť je od obce Žehňa, trasa je dlhšia. Tretia, najpohodlnejšia je cez brod potoka Balka, ďalej cez lúky, na okraj lesa a odtiaľ lesnou cestou do sedla medzi Malou a Veľkou Zobranou. Odbočka k brodu je v polovici cesty z Mirkoviec do osady Potôčky.

Dĺžka trasy: odhadom do 1 000 m

Odhadovaný čas: do 50 minút

Zdieľať:

Mapa

Podujatia v regióne

Šport

nedeľa, 26 mája, 2024

Futbalové ihrisko, 082 21 Veľký Šariš

Rodina, Divadlo, Dobrodružstvo

sobota, 1 júna, 2024

Park sv. Cyrila a Metóda, 082 12 Kapušany

Rodina, Dobrodružstvo

piatok, 31 mája, 2024

Vranovská 68, Prešov

Rodina, Tanec, Festival, Tradície

sobota, 15 júna, 2024 - nedeľa, 16 júna, 2024

Park sv. Cyrila a Metóda, 082 12 Kapušany

Šport

sobota, 15 júna, 2024

Sigord, 082 52 Kokošovce