Drevený Megafón Zlatá Baňa

Počúvať intenzívnu hudbu prírody vás pozýva drevený megafón pri obci Zlata Baňa. 4 – metrov dlhý megafón vytvorili štyria mladíci z občianskeho združenia Hlas lesa a stavalo ho 15 chlapov vo svojom voľnom čase. Jadro megafónu tvorí sedem prstencov, zo 63 častí. Prstence sú prepojené tromi štvormetrovými hranolmi. Do megafónu si môže človek sadnúť a okamžite nasávať zvuky prírody. Obrovská 2,5 tonová stavba má tvar deväťhranného ihlanu, a to zámerne. Tento tvar má vlastnosť, vďaka ktorej koncentruje lúče a vlny odrážajúce sa od jeho stien do jedného bodu. Človek, ktorý bude sedieť v blízkosti tohto bodu, tak bude počuť zosilnené zvuky prichádzajúce z okolia a môže pohodlne načúvať, čo mu les hovorí. Táto jedinečná atrakcia je v Európe druhá, jediný podobný nájdete až Estónsku.

Informácie

Drevený megafón stojí neďaleko cyklotrasy spájajúcej Prešov s okolitými dedinami, približne jeden km za obcou Zlatá Baňa v Temnom lese 200 m od altánku a ohniska.

Cestu k megafónu najľahšie nájdete, ak si do google maps zadáte „drevený megafón“. Na začiatku cyklochodníka v Prešove sú osadené navádzacie tabule, ktoré vás navedú popri ceste v Kokošovciacah, Sigorde, Zlatej Bani a medzi parkoviskom k samotnému megafónu.

Zdieľať:

Mapa

Podujatia v regióne

Koncert, Gastronómia a víno, Tradície

sobota, 25 novembra, 2023 - nedeľa, 31 decembra, 2023

pešia zóna Prešov