Džandžurova džura

Neďaleko bývalých kúpeľov je vrchol Stavenec vo výške 510 m.n.m a práve tam sa nachádza zaujímavý prírodný útvar, stará podzemná banícka šachta, hlboká diera do zeme, známa ako Džandžurová džura. Názov je pravdepodobne skomolenina. Ján Korabinský vo svojom diele Geographisch-Historisches und Produkten Lexikon von Ungarn z roku 1786 na strane 851 zaznamenal názov Geschurloch, teda Geschurova diera, podľa majiteľa resp. správcu kúpeľov p.Geschura. Názvy ako Džandžur, Gandžur, Gendžur, Bandžur a iné názvy sú iba šarišské skomoleniny nemeckého priezviska Geschur, niekdajšieho majiteľa kúpeľov Švabľovka.

Priepasť, alebo diera vznikla tektonickou poruchou a ľudskou činnosťou, pričom môže mať súvis s výskytom sírnatej minerálnej vody. Má tvar fľaše, horný otvor je široký 2,5 x 6 m a hĺbka 8 m. K vzniku sa viaže niekoľko povesti a legiend. Vraví sa, že slúžila ako podzemná chodba mesta Sabinov – úniková chodba v časoch ohrozenia. Iní vravia, že bola skladom zhotoviteľa Geschura (sklad vína, obilia, potravín, cenných vecí). Alebo sklad výbušnín a zbraní pre mesto, ktoré tu malo výrobu pušného prachu. No spomína sa aj základňa zbraní šarišského župana Františka Rákocziho II., neskoršieho vodcu protihabsburského povstania, pričom mu okolie slúžilo ako vojenská rozhľadňa. Povesťami opradený je príbeh o mieste ako súčasti fortifikácie zbojníkov – stredovekých výpalníkov, ktorí ohrozovali mesto Sabinov a požadovali za „ochranu“ vysoké poplatky. Najfantastickejšia vyznieva legenda o podzemnej chodbe na Šarišský hrad až do Prešova. Predstava je to neskutočná, no necháme na vás, ktorá osloví práve vašu predstavivosť čo najviac.

Foto: Speleoklub Šariš a OOCR Región Šariš

Informácie

Kultúrne centrum
Námestie slobody 62
083 01 Sabinov

Tel. č.: 0911 949 678
E-mail: kic@kulturnestredisko.sk

Otváracie hodiny:
Pondelok – Piatok:  09:00 – 17:00

Ako sa dostať k Ďžandžurovej džure: nachádza sa v pohorí Bachureň v nadmorskej výške 510m nazvanom ako Stavenec. Prístupná je po viacerých turistických chodníkoch z mesta, odporúčame pozrieť si „Švabľovské chodníčky“.
Dĺžka trasy: podľa bodu štartu do 2,2 km
Odhadovaný čas: 40 minút bez prestávok
Náročnosť: vhodná pre všetky vekové kategórie, s prihliadnutím na mierne stúpanie.

Zdieľať:

Mapa