Po stopách svetoznámeho maliara Csontváryho
Jedným z najoriginálnejších maliarov slávnej epochy prelomu 19. a 20. storočia bol Teodor Kosztka – Csontváry. Tento rok si pripomíname 170. výročie narodenia svetoznámeho maliara, ktorého rodiskom je Sabinov. V desiatich rokoch, po veľkom požiari začiatkom septembra 1863, ktorý zničil jeho rodný dom, presťahoval sa do Seredného na Ukrajine.

Od roku 1861 študoval v Prešove, neskôr právo v Budapešti. Práve počas liečby v Spišskej Novej Vsi, kde pracoval aj ako lekárnik, zachytil mystickú víziu, aby sa stal slávnejším maliarom ako Raffaello Santi.

Bol vášnivým cestovateľom, kde na svojich cestách zbieral námety pre svoje kresby. V prírode videl mystickú krásu stvorenia. To sa prejavilo aj na jeho tvorbe. V Taliansku vznikli obrazy Castellammare di Stabia, ale aj Kvitnúce mandľovníky v Taormine. V jeho tvorbe sa prejavil aj zmysel pre živly. Motívy slnka, vody, vetra či iné boli preto jeho dôležitou súčasťou. Jeden z najznámejších obrazov, ktorý namaľoval v roku 1907, má názov Osamelý céder. Zároveň tento maliar veľmi zaujímavo pracoval s rôznymi farbami, ktoré odzrkadľujú významné diela ako sú obrazy Rímsky most v Mostare alebo Olivová hora v Jeruzaleme.

Tvorba Kosztku – Csontváryho je bohatá a jej hodnotenie si vyžaduje náročné posúdenie práce kunsthistorikov. Tento výnimočný maliar skryto hľadal vo svojich dielach odpovede na filozofické otázky nášho bytia. Výnimočnú tvorbu tohto rodáka uzatvára pravdepodobne jeho najznámejší obraz – Jazda na koni pri mori.

Zadosťučinením mu boli výstavy v New Yorku a aj v iných galériách. Bol nepochopeným géniom svojej doby. V roku 1919 umiera v Budapešti sklamaný a v súžení schizofrénie, ktorá mu znepríjemňovala život. Dlhé roky trvalo, kým sa otvorili brány múzea v Päťkostolí s jeho obrazmi, no niektoré môžete nájsť aj v národnej galérii v Budapešti.

„Práve v Sabinove si tohto rodáka ctia do dnešných dní. V roku 1993 bola odhalená pamätná tabuľa na rodnom dome v Sabinove pri príležitosti 140. výročia narodenia tohto významného sabinovského rodáka. Udialo sa tak na Námestí slobody č. 43. Tabuľa je dielom Jána Nagya, pričom okrem zástupcov mesta bol na odhalení prítomný aj teoretik umenia dr. Gábor Papp,“ uvádza Juraj Vrábel, zamestnanec mesta Sabinov.

„Teodora Kosztka – Csontváryho si v Sabinove pripomíname aj výtvarnou súťažou. Každoročne sa koná súťažná prehliadka výtvarných prác žiakov pod názvom Csontváryho túlavé topánky, ktorá je pod vedením učiteľky výtvarnej výchovy Mgr. Antónie Iľkivovej. V nej žiaci ukazujú svoj talent, no častokrát aj improvizujú inšpirovaní priamo tvorbou rodáka Csontváryho,“ poznamenal Juraj Vrábel.

Ešte v roku 2019 sa z iniciatívy primátora mesta Sabinov, Ing. Michala Repaského, doviezlo 13 kópií priamo z Päťkostolia. Udialo sa tak pri príležitosti stého výročia úmrtia velikána.

Mnoho domácich ale aj návštevníkov mesta nepozná príbeh svetoznámeho maliara, ktorý je rodákom zo Sabinova. Práve na Mestskom úrade môžu vidieť známe obrazy, resp. ich kópie maliara ako Olivová hora v Jeruzaleme, Castellmare di Stabia, Osamelý céder, Máriina studňa v Nazarete, Marocký učiteľ, Rímsky most v Mostare, Chrám Jupitera v rímskom chráme v Aténach, Búrka v Hortobagy, Vodopády v Jajce, Veľká studená dolina, Malá Taormina a ďalšie iné,“ uviedol primátor mesta Sabinov, Michal Repaský.

Zdieľať: