Objavujte región Šariš spolu s deťmi

Plánujte si užiť voľné chvíle s rodinou a neviete kam? Prinášame vám tipy, kam sa vybrať s deťmi počas pekných, letných dní v regióne Šariš.

Lesný náučný chodník Stráže

Miestna časť Veľkého Šariša Kanaš je vzdialená iba 10 km od mesta Prešov. Začiatok Lesného náučného chodníka Stráže nájdete na konečnej zastávke „Kanaš Stráže“. Počas desiatich zastávok odporúčame sa zastaviť pri drevorezbárskych výtvoroch a studničke – Očiarka.

Ako sa dostať k začiatku trasy:

MHD – autobus č. 14; auto (až ku konečnej zastávke autobusovej linky); pešo (cez Dúbravu a poľnú cestu „Medzi bachty“); bicykel (po značenej cyklistickej trase – chodníku z Prešova po pivovar Šariš, ďalej miestnou komunikáciou až po konečnú zastávku miestnej dopravy)

 

Drevený megafón

Zosilnené zvuky prichádzajúce z okolia môžete počuť v drevenom megafóne pri obci Zlatá Baňa. Do tohto 4 m dlhého megafónu si môžete sadnúť a okamžite nasávať zvuky prírody.

Ako sa tu dostať k megafónu:

Drevený megafón stojí neďaleko cyklotrasy spájajúcej Prešov s okolitými dedinami, približne 1 km za obcou Zlatá Baňa v Temnom lese 200 m od altánku a ohniska.

 

Rozprávkový chodník škriatka Mikluša

Rozprávkový chodník sa nachádza v obci Miklušovce, neďaleko Prešova. Tento originálny chodník bol zrealizovaný ako náučný chodník inšpirovaný príbehom. Pri jednotlivých stanovištiach sa postupne oboznámite s celým príbehom škriatka Mikluša.

Ako sa dostať k chodníku:

Chodník je dobre označený v obci. Východiskový bod je zaznačený na mape, je to autobusová zastávka v smere do Klenova.

 

Ďžandžurova džura

Tajuplná, záhadná, mysteriózna, legendami opradená diera nad Sabinovom. Nachádza sa na vrchole Stavenec vo výške 510 m n. m. Práve tam sa nachádza zaujímavý prírodný útvar, známa ako Džandžurova džura.

Ako sa dostať k Ďžandžurovej džure:

Nachádza sa v pohorí Bachureň v nadmorskej výške 510 m nazvanom ako Stavenec. Prístupná je po viacerých turistických chodníkoch z mesta Sabinov.

 

Hrad Šariš

V súčasnej dobe sa Hrad Šariš pomaly obnovuje a ponúka úžasné výhľady nielen na okolité kopce ale aj na okolité hrady a zrúcaniny. Okolie je dobre viditeľné voľným okom alebo za pomoci ďalekohľadu na veži Donjon. Hrad má počas celého roka veľa podujatí.

Ako sa dostať k Hradu Šariš:

Na hrad vedie spevnená asfaltová cesta prístupná aj cyklistom. Nenáročná trasa značená žltou turistickou značkou trvá čosi vyše hodiny.

MHD – autobus č. 45; auto (na parkovisko pod hradom vo Veľkom Šariši)

Pre oba varianty (pešo, autom) platí, že je nutné sa dostať na jediné parkovisko pod hradom, odkiaľ vedie lesná cesta na hradný vrch.

 

Archeopark Hradisko Lipany

Lipianske Hradisko sa nachádza v tichej lesnej lokalite v blízkosti Rožkovianskych rybníkov. Hradisko v sebe spája archeopark v podobe slovanského hradiska, historickej lukostrelnice, kontaktného zverinca a malého amfiteátra pre nekomerčné kultúrne podujatia a workshopy.

Ako sa dostať k Archeoparku Hradisko Lipany:

Nachádza sa len 5 minút od centra mesta Lipany, v tichej lokalite a tesnej blízkosti troch veľkých rybníkov.

 

Ranč Pohoda – jazda na koni

Ranč Pohoda je športovo-rekreačný areál zameraný na výuku jazdenia, turistiku na koni a ustajnenie koní. Ponúka rôzne možnosti oddychu a zábavy v útulnom prírodnom prostredí na brehu rieky Sekčov, od streľby z olympijského luku, kuše až po jazdu v koči.

Ako sa dostať k Ranč Pohoda:

Nachádza sa 2,5 km od centra mesta Prešov, Kúty.

 

Ďalšie tipy:

Solivar Národná kultúrna pamiatka

Slovenské opálové bane

Prírodná rezervácia Dubová Hora

Malá Zobrana a Zimná skala

Jaskyňa Zlá diera

 

Zdieľať: