Kendický kríž

Spoznajte obľúbenú lokalitu miestnych obyvateľov z Kendíc – Kendický chotár. Náučný chodník sa začína a zároveň aj končí na železničnej stanici v Kendiciach. Celý chodník meria približne 8 km. Je dobre značený značkou NCH. Táto trasa je nenáročná, prístupná všetkým milovníkom prírody aj rodinám s deťmi. Nakoľko trasa vedie lesným terénom, pre menšie ratolesti odporúčame nosič.

Počas prechádzky sa zastavte pri 6 informačných tabuliach. Každá z nich prináša rôzne poznatky. Dozviete sa o histórii železničnej stanice v Kendiciach, o histórii obce Kendice, či o prírodnom spoločenstve v Kendickom chotári.

Náučný chodník je sprevádzaný aj krížovou cestou. Na vrchole chodníka je Kendický kríž. Ten posvätil dňa 5. júna 1933 pátri františkáni, ktorí v tom čase spravovali kendickú farnosť. Kendický kňaz o. Ján Sedlák, ktorý spravoval kendickú farnosť, zorganizoval v roku 1991 k tomuto krížu tzv. krížovú púť. Tá sa stala tradičnou a organizuje sa každý rok v septembri na sviatok Povýšenia sv. Kríža.

Toto pútnické miesto s krížom je pekne upravené, kde Vás privíta prístrešok s lavičkami, ohniská a smerom na západ z okraja lesa aj pekné výhľady na Šarišskú vrchovinu a Čiernu horu.

Prístup k miestu je možný z obce Kendice alebo z Hanisky.

Informácie

Ako sa sem dostať:

K pekne upravenému pútnickému miestu s prístreškom a ohniskom na opekanie sa dostanete z obce Kendice alebo z Hanisky.

Zdieľať:

Mapa

Podujatia v regióne

Tradície

sobota, 27 apríla, 2024

Námestie sv. Martina, 082 12 Kapušany

Šport

sobota, 15 júna, 2024

Sigord, 082 52 Kokošovce