Národná prírodná rezervácia Čergovský Minčol

Národná prírodná rezervácia Čergovský Minčol

Chránené územie Čergovský Minčol má 5. stupeň ochrany a  3. stupňom ochrany okolo rezervácie. NPR zasahuje do troch katastrálnych území a troch okresov: okres Bardejov – Livovská Huta, okres Sabinov – Brezovička a okres Stará Ľubovňa – obec Kyjov. Rezervácia bola vyhlásená na ochranu typickej horskej karpatskej kveteny so zastúpením východokarpatských prvkov a lesných spoločenstiev najvyšších polôh Čergova.

Veľmi pekná túra na najvyšší bod Čergova – Minčol s nadmorskou výškou 1157,2 metrov je obľúbený turistický cieľ, na ktorom sa každoročne stretávajú turisti aj neturisti zo štyroch okresov – Starej Ľubovne, Bardejova, Sabinova a Prešova pod názvom Stretnutie štyroch okresov na Minčole. Trasa je, s výnimkou dvoch náročnejších strmých miest, pomerne nenáročná, keďže veľká časť vedie po asfaltovej ceste. Je dlhá deväť kilometrov a zdolať ju trvá približne tri hodiny. Na jej začiatku sa oplatí odbočiť k pozostatkom impozantného Kamenického hradu s krásnym kruhovým výhľadom.

Trasa na vrch Minčol prechádza peknými lesmi a ponúka aj  príjemné miesta na odpočinok. Jedno z nich je hneď za dedinou pri Farme Kamenica, kde si môžete okrem iného kúpiť aj 100 % ovčí syr a bryndzu. Ďalšie odpočívadlo je pri útulni pod Minčolom, nad ktorou sa nachádza prameň, ale na odpočinok určite dobre poslúži aj lavička s nádhernými výhľadmi na vrchole. Veľmi pôsobivý pohľad je na Sokoliu skalu týčiacu sa nad dolinou, na ktorú je počas celej cesty dobrý výhľad. Panoramatické výhľady pokračujú celým hrebeňom až po vrchol Minčol, odkiaľ je vidno aj Kamenický hrad. Z vrcholu je možné pokračovať smerom na sever do obce Obručné, Čirč alebo Bardejov, prípadne na opačnú stranu hrebeňovou trasou smerom na chatu Čergov.

Foto: OOCR Región Šariš

Informácie

Prístup na začiatok trasy:
Autobus: SAD z Prešova smerom na Starú Ľubovňu (zastávka Kyjov – rázcestie).
Vlak: z Prešova do Pustého Poľa cez Lipany.

Výstup z „prešovskej“ strany:  najviac sa používa trasa zo železničnej zastávky Pusté Pole (575 m). Tu začína modrá značka, ktorá vedie po asfaltke až do dediny Kyjov (673 m, 30 min. ), potom hrebeňom nad Sokoľou dolinou, prípadne žltou značkou zo Šarišského Jastrabia. Rovnako je pekná túra z obce Kamenica. Na rýchly výstup sa dá použiť aj neznačená, ale orientačne nenáročná trasa z obce Potoky.

Výstup z „bardejovskej“ strany:  žltou turistickou značkou z obce Livovská Huta.

Zdieľať:

Mapa

Podujatia v regióne

Dobrodružstvo

sobota, 10 augusta, 2024

Mlynská & Dubovická roveň, 082 71 Lipany, Slovensko

Rodina, Divadlo, Festival

nedeľa, 11 augusta, 2024

Mlynská & Dubovická roveň, 082 71 Lipany, Slovensko

Festival

sobota, 13 júla, 2024

Mlynská & Dubovická roveň, 082 71 Lipany, Slovensko