Náučný chodník Sisi

1. júla 1895 zavítala do Bardejovských kúpeľov, vtedy už 58-ročná Alžbeta Bavorská, manželka rakúskeho cisára Františka Jozefa známa aj ako Sisi. Chcela sa tu liečiť, oddýchnuť si a zabudnúť na tragickú smrť syna Rudolfa. Ubytovala sa v hoteli Deák, ktorý sa neskôr pomenoval práve po nej. Bývala na prvom poschodí, podľa dostupných informácií zrejme v terajšej izbe č. 218, odkiaľ mala výhľad na kúpele. Cisárovná vraj bola dobrá pacientka. Prísne dodržiavala kúpeľný režim a na odporúčanie ošetrujúceho lekára pila vodu najmä z prameňa Lobogo, neskôr pomenovaný po nej Alžbeta. Keď 22. júla 1895 odchádzala, vyhlásila: „Prežila som nezabudnuteľné tri týždne, cítim sa zdravá, svieža, ako osemnásťročná.“
K procedúram z prameňov s liečivými a omladzujúcimi účinkami, ktoré disciplinované absolvovala, pridávala aj prechádzky po kúpeľoch. Kam rada chodila sa môžete dozvedieť ak pôjdete po jej stopách po „ Náučnom chodníku Sisi“. Trasa je dlhá 2,3 kilometra , so siedmimi zastávkami a trvá približne 45 minút. Vhodný pre všetky vekové kategórie.
K prechádzke pridajte návštevu muzeálneho apartmánu Sisi, kde kde je možnosť zakúpiť si rôzne darčekové predmety v štýle Sisi.
Jedným z vrcholov kultúrneho leta v Bardejovských Kúpeľoch je už druhé desaťročie Alžbentínsky deň. Koná sa koncom augusta ako pamätný deň na počesť návštevy cisárovnej.

Informácie

Muzeálny apartmán nájdete v Liečebnom dome Alžbeta na prízemí.
Vstup:
Pondelok – Piatok : každú hodinu od 8.30 do 11.30h
Sobota – Nedeľa : každú hodinu od 13.30 do 16.00 h
Dĺžka jedného vstupu je 15 minút
Vstupné: 1€/os. sa platí na recepcii, súčasťou vstupného je brožúrka „Sisi v Bardejovských Kúpeľoch“.

Trasa chodníka:
1. Zastavenie: Alžbetínsky Park, Pamätník – Bronzová Socha Sisi (Július Donáth)
2. Zastavenie: Lávka Priateľstva
3. Zastavenie: Nad Kúpaliskom
4. Zastavenie: Kyslíková Dráha
5. Zastavenie: Čierna Mláka
6. Zastavenie: Jazierko
7. Zastavenie: Parčík Diana, Hotel Alžbeta, Bývalý Hotel Deák

Zdieľať:

Mapa

Podujatia v regióne

Cykloturistika, Dobrodružstvo

sobota, 5 augusta, 2023

Raslavice, Slovensko