Bardejovské Kúpele

Bardejovské Kúpele

Bardejovské Kúpele ležia 5 km severne od mesta Bardejov v malebnom údolí Nízkych Beskýd v oblasti bohatej na výskyt minerálnych vôd. Kúpele, prípadne minerálne pramene, sa prvýkrát spomínajú v listine Belu IV. z roku 1247, v ktorej sa vymedzuje chotár Bardejova. O existencii prameňov existujú pomerne skoré informácie a to vďaka faktu, že minerálne pramene ležali v bezprostrednej blízkosti významnej osady, akou Bardejov určite bol, a neďaleko významnej „veľkej kráľovskej cesty“ spájajúcej Stredomorie s Baltom. Rokmi sa vybudovali kúpeľné objekty, ktoré navštevovala najmä šľachta. Začiatkom 19. storočia sa kúpele zaradili medzi najvyhľadávanejšie v Uhorsku o čom svedčia záznamy návštevníkov ako cisár Jozef II., Mária Lujza – neskoršia manželka cisára Napoleona, ruský cár a cisárovná Alžbeta Bavorská, manželka Františka Jozefa I., ktorej pobyt pripomína socha pred liečebným domom z roku 1903. Návštevnosť kúpeľov vzrástla po vybudovaní železničnej trate do Bardejova so stálym prípojom kočiarmi do kúpeľov.
Poloha, pohorie Magura chránia celé kúpeľné údolie pred prudkými poveternostnými zmenami a vetrom, a tak majú kúpele veľmi priaznivú klímu. Čistý vzduch, ticho, krásna okolitá príroda ponúka kúpeľným hosťom pokoj a uzdravenie.  V centrálnej parkovej časti kúpeľov vyviera šesť prameňov minerálnych vôd. Voda prameňov „Hlavný“, „Lekársky“ a „Herkules“ je hydrouhličitanovo-chloridová, sodná, železnatá, uhličitá, hypotonická, studená. Voda prameňa „Alžbeta“ je hydrouhličitanovo-chloridová, sódno-vápenatá, železnatá, uhličitá, hypotonická, studená. Balneologickou hodnotou sa môžu zaradiť medzi najvýznamnejšie minerálne vody tohto druhu.  V areáli sú okrem kúpeľných domov, hotelov aj dve kúpaliská a dve expozície Šarišského múzea v Bardejove – národopisná a skanzen – múzeum ľudovej architektúry, amfiteáter, tenisové kurty, minigolf, fitnes, bowling bar, kyslíková dráha, 35km upravených turistických chodníkov, prírodné kúpalisko s vyhrievanou vodou, soľná jaskyňa.

Informácie

BARDEJOVSKÉ KÚPELE a.s.
086 31 Bardejovské Kúpele

Tel. č.:+421 054 477 40 00
E-mail: sekretariat@kupele-bj.sk

Ležia asi 5 km od mesta Bardejov, v blízkosti je masív Magury, ktorý chráni mesto pred vetrami a poveternostnými zmenami. S vlastným mestom sú spojené autobusmi MHD.

Zdieľať:

Mapa

Podujatia v regióne

Rodina, Tanec, Tradície

piatok, 21 júna, 2024 - nedeľa, 23 júna, 2024

086 41 Raslavice

Šport

nedeľa, 4 augusta, 2024

Amfiteáter, 08641 Raslavice