Z novej rozhľadne v Sabinove budete mať vysoké vrcholy regiónu Šariš ako na dlani.

Z novej rozhľadne v Sabinove budete mať vysoké vrcholy regiónu Šariš ako na dlani.

Nad mestom Sabinov sa vypína Šanec. Je to pomenovanie pre časť zalesneného kopca hneď pri toku rieky Torysa. Šanec slúži hlavne na rekreáciu a pre svoju blízkosť od mesta (vstup priamo z hlavnej cesty) je vyhľadávaným miestom v každom ročnom období. Na úpätie kopca sa dá dostať všelijakými cestičkami, trasy sú známe ako „Švabľovské chodničky“. Na vrchu sa nachádza rovinka, kde v septembri 2020 bola slávnostne otvorená „Rozhľadňa na Šanci“. Výstavba rozhľadne sa zrealizovala vďaka finančnej podpore úradu vlády SR, ako prostriedok na podporu cestovného ruchu a zvýšenie atraktivity prímestského lesoparku Švabľovka.

Rozhľadňu nájdete v nadmorskej výške 465 m n.m a je umiestnená v maximálnej výške, v akej bola možná výstavba a to z dôvodu blízkeho letiska Ražňany, jeho ochranným pásmami a bezpečnosti leteckej prevádzky. Rozhľadňa je vysoká 11m, má dve podlažia, drevenú konštrukciu, kde bola použitá najmodernejšia technológia opracovania dreva. Projektantom projektu bol Ing. Juraj Lovich, a zhotoviteľom Interbau s.r.o.

Pri veži nájdete sedenie, z ktorého je krásny výhľad na celú panorámu regiónu Šariš od Šarišského hradného vrchu, Hradovú, Zobranu, Malkovskú hôrku, cez Makovicu, Bodoň, Lysú, Čiernu Horu až po Šimonku.

Pri rozhľadni nájdete aj  krížovú cestu, ktorá je často navštevovaná a rovnako známy lesopark Švábľovka. V rámci miestnej akčnej skupiny má radnica v Sabinove podanú žiadosť na jeho revitalizáciu, čím zvýši návštevnosť mesta a vráti slávu známeho lesoparku.

Ako sa dostať na Šanec: Prístup je prakticky zo všetkých strán. Na úpätie kopca sa dá dostať všelijakými cestičkami. Niektoré majú pozvoľné stúpanie, do niektorých si treba poriadne vyšliapnuť. Na vrchu sa nachádza rovinka, vo veľkosti malého futbalového ihriska.
Dĺžka trasy: podľa bodu štartu do 1 km
Odhadovaný čas: 30 minút bez prestávok
Náročnosť: vhodná pre všetky vekové kategórie

Share: