Rozhľadňa pri Kráľovej studni 773 m n. m.

Rozhľadňa stojí v bezprostrednej blízkosti slovensko – poľskej štátnej hranice nad obcou Lenartov, v lokalite Kráľova studňa. Rozhľadňa má 4 podlažia a je vysoká 14 metrov, čím je najvyššia v okrese Bardejov. Vybudovali ju členovia a sympatizanti Občianskeho združenia Kráľova studňa z Lenartova. Pri rozhľadni nájdete stoly, lavičky s ohniskom a studničku, ktorej názov ako inak, je Kráľova studňa s kvalitným zdrojom pitnej vody. História tohto miesta je veľmi zaujímavá a „kráľovská“.
Koncom 19. storočia viedla cez chotár obce Lenartov obchodná cesta z Poľska do Galície. Memento pripomínajú zrúcaniny hostinca Kráľova studňa, ktorý patril k jednej z viacerých zastávok. História uvádza, že na tomto území sa v roku 1471 stretli vtedajší uhorský kráľ Matej Korvin s poľským kráľom Kažimírom IV. Jagellonskym a jeho synom sv. Kažimírom, ktorý je dodnes patrónom Poľska. V poľskej literatúre sa aj preto uvádza, že je to studňa troch kráľov.

Informácie

OZ Kráľova studňa
Lenartov 88
086 06
0908 972 686
Email: marian.dudra@gmail.com

Ako sa dostať od rozhľadne: z obce Obručné po hraničnom hrebeni, ktorým vedie červená turistická značka, z obce Lenartov vedie k rozhľadni značená turistická trasa ponad cintorín a lúkami.
Dĺžka trasy: 5 000m z obce Obručne, 4 000 m z obce Lenartov
Odhadovaný čas: z obce Obručne 1 hodinu a 15 minút, z obce Lenartov 1 hodinu a 30 minút.
Náročnosť: túra nie je náročná, vhodná pre všetky vekové kategórie.

Zdieľať:

Mapa