Prírodná rezervácia Bišár – Tichý potok

Prírodná rezervácia Bišár – Tichý potok

Obec Tichý Potok leží vo východnej časti Levočských vrchov, v hornej časti doliny rieky Torysy, v nadmorskej výške 520 m, no chotár dosahuje výšku v niektorých miestach až 1090 m.
Prvá správa o Tichom Potoku je v súpise dedín Šarišskej stolice z roku 1427. Uvádza sa tam, že dedina patrila šľachtickej rodine z Brezovice. V písomnostiach z tohto obdobia sa uvádza dedina pod názvom Stelbach, alebo Stillbach. Je to pôvodný nemecký názov vo význame Tichý Potok, ktorý vytvorili vlastníci dediny, šľachtici spišsko – nemeckého pôvodu. Miestni obyvatelia tomuto nemeckému názvu dali slovenskú podobu Štelbach. V dedinke nájdete zachovalú „Šteľbaskú drevenicu“, kde je múzeum rusínskej ľudovej kultúry. Nad obcou je pohorie Levočské vrchy, ktorého súčasťou je aj Bišár prírodná rezervácia v správe štátnej ochrany prírody, o rozlohe 1,6741 ha. Ak sa z dediny vydáte po červenej turistickej značke, dovedie Vás k neobjaveným krásam regiónu Šariš. Na značenej trase sa dostanete na krásne lúky so senníkmi. Seništia nad Tichým Potokom (šarišsky: štelbašske šeňiky) slúžili kedysi miestnemu obyvateľstvu na skladovanie sena priamo na horách. Po lúkach ich bolo roztrúsených desiatky, mnohé sú však už len históriou. Stratili sa v porastoch liesky, iné podľahli zubu času. O záchranu aspoň zopár objektov, ktoré ostali celé, sa postaralo ešte pred rokmi Leso- ochranárske zoskupenie VLK. V súčasnosti sú pre turistov najprístupnejšie a asi aj najzachovalejšie senníky na lúkach Lazurka alebo tiež Ladzirka (Lazisko). V minulosti sa na takýchto lúčkach kosilo, čím sa zabraňovalo ich zarastaniu a to malo blahodarný efekt na vznik špecifických rastlinných spoločenstiev. To bolo podnetom, aby v roku 1979 bolo vyhlásené za Chránené nálezisko Bišar, pričom hlavným dôvodom ochrany je výskyt vzácnej ľalie cibuľkonosnej (Lilium bulbiferum) v spoločenstvách horských kvetnatých lúk. Každý senník má pôdorys približne 3 x 4 metre. Obvodové steny nie sú určené k ochrane pred vetrom, práve naopak, medzi jednotlivými brvnami sú veľké medzery na vetranie – kvôli pôvodnému účelu skladovania sena. Strechy sú drevené, čo síce ochráni pred priamym dažďom, ale pravdepodobne nie najspoľahlivejšie. Podlaha je len z udupanej hliny, prípadne so zvyškami sena. V blízkosti sa nachádza celkom výdatný prameň. Nájdete ho tak, že vyjdete na lúčny hrebeň a pri pohľade na juhovýchod sa v lese črtá chata, pri ktorej je spomínany prameň. Približné súradnice sú N49.11962° E20.78712°. Spätný pohľad na lúčky a senníky je naozaj neskutočný, už len kvôli takému výhľadu sa oplatí vybrať na túru. Miesto odporúčame navštíviť z niekoľkých dôvodov., no hádam najlepším je, že ak nepoznáte miesta, ktoré sú najmenej znečistené umelým osvetlením, tak sa vyberte na výlet na Bišár. Ďaleko od civilizácie, kde počuť len ticho.

Foto: Tibor Šarišský a hiking.sk

Informácie

Šteľbaská drevenica
Obecný úrad Tichý Potok
Tichý Potok 139
082 74 Tichý Potok
Brezovica nad Torysou
Kontakt:
Tel.: 051 459 12 40
Mobil: 0905 275 143
E-mail: obectp@gmail.com

V obci Tichý potok sledujte červenú turistickú značku . Prejdite mostom cez Torysu a nechajte sa viesť proti prúdu potoka Černákovec, až k starému smerovníku Černakovec. Odtiaľto na Bišar (Bižar) je to hodina chôdze.

Zdieľať:
Zdieľať cez facebook
Zdieľať cez twitter
Zdieľať cez whatsapp
Zdieľať cez email
Zdieľať cez print

Mapa

Podujatia v regióne

Žiadne výsledky