Jaskyňa Diablova diera

Vzácny prírodný fenomén a príklad riečnej bifurkácie v horskom prostredí. Z údolia na šarišskej strane, popod sedlo Branisko tečie rieka, ktorá sa stáča a kľučkuje Šarišskou vrchovinou a vyviera na spišskej strane Diablovou vyvieračkou. Časť vody vteká do Diablovej diery – jaskynného otvoru vo vápencovej časti horského masívu, aby na spišskej strane hrebeňa vytiekla z výveru ako potok Bystrík. Druhá časť vôd Velkej Svinky tečie ďalej svojím korytom na šarišskú stranu až po sútok s Malou Svinkou – odtiaľ ďalej ako riečka Svinka. Podľa povesti na tom mieste kedysi stála krčma a ako to už býva, krčmár sa nepohodol s čertom, lebo chcel viac než mohol mať. A tak sa rohatý nazlostil, dupol kopytom a krčma sa aj s krčmárom prepadla pod zem. Na jej mieste ostala diera v zemi. Dnes ponorná jaskyňa sa nachádza pod skalným previsom. Vchod je malý a prechádza cez dva prudké a úzke pereje. Za nimi je oblúkovitá chodba s klesaním, dlhá asi 120 m. Do jaskyne sa dá vojsť, no neodporúčame, kvôli bezpečnosti, ale hlavne kvôli prírodnému fenoménu, ktorý by tým utrpel. Návštevou tohto úkazu si môžete obohatiť svoju túru z priesmyku na Smrekovicu.

Informácie

Diablova diera je dobre prístupná. Cesta k nej je najjednoduchšia z priesmyku Branisko, kde na konci serpentín je aj parkovisko.

Ako sa dostať k „diere“: Od kaplnky Chvala Bohu sa vydajte po žltej značke. Približne o 20 minút sa dostanete k výveru. Pripravte sa na prudšie klesanie a ak pôjdete naspäť tak aj na prudšie stúpanie. Vstup do jaskyne (ponor toku ) sa nachádza hneď vedľa poľnej cesty smerujúcej k chatovej oblasti (modrá turistická cesta) na šarišskej strane Braniska. K druhému koncu jaskyne (výnor toku) sa dostanete sledujúc žltú turistickú značku po spišskej strane Braniska.

Zdieľať:

Mapa

Podujatia v regióne

Rodina, Gastronómia a víno

nedeľa, 19 mája, 2024

Lodenica Sigord, 082 52 Kokošovce

Rodina, Divadlo

sobota, 1 júna, 2024

Park sv. Cyrila a Metóda, 082 12 Kapušany

Rodina, Dobrodružstvo

piatok, 31 mája, 2024

Vranovská 68, Prešov

Rodina, Tanec, Festival, Tradície

sobota, 15 júna, 2024 - nedeľa, 16 júna, 2024

Park sv. Cyrila a Metóda, 082 12 Kapušany

Šport

sobota, 15 júna, 2024

Sigord, 082 52 Kokošovce