Šanec – Kríže na šanci

Šanec je pomenovanie pre časť zalesneného kopca mesta Sabinov a nachádza sa hneď pri toku rieky Torysa. Šanec slúži hlavne na rekreáciu a pre svoju blízkosť od mesta (vstup priamo z hlavnej cesty) je vyhľadávaným miestom v každom ročnom období. Po hrebeni sa dá za 2-3 hodinky dostať až na Kohút.

Na Veľký piatok v roku 1990 saleziánska mládež uskutočnila prvú Krížovú cestu, počas, ktorej bol na Šanec vynesený drevený brezový kríž. Tento kríž poslúžil neskôr ako drevo na ohnisko. S myšlienkou postaviť na tomto mieste stabilný kríž z trvácneho masívu, prišiel vtedajší pracovník VPS, p. Bartolomej Rokošný. Konečnú podobu a úpravu kríža vytvoril stolár Alfonz Kuchár. Ku krížu, pozdĺž cestičky sú umiestené drevené kríže. Jedná sa o 14 krížov-14 zastavení krížovej cesty. Šanec poskytuje pekný výhľad na panorámu mesta Sabinov aj okolité obce.

Informácie

Saleziánska rodina Sabinov
Puškinova 23,
083 01 Sabinov

Ako sa dostať na Šanec: Prístup je prakticky zo všetkých strán. Na úpätie kopca sa dá dostať všelijakými cestičkami. Niektoré majú pozvoľné stúpanie, do niektorých si treba poriadne vyšliapnuť. Na vrchu sa nachádza rovinka, vo veľkosti malého futbalového ihriska.
Dĺžka trasy: podľa bodu štartu do 1 km
Odhadovaný čas: 30 minút bez prestávok
Náročnosť: vhodná pre všetky vekové kategórie
Foto: OOCR Region Šariš, drienican, Peter Iľkiv

Zdieľať:
Zdieľať cez facebook
Zdieľať cez twitter
Zdieľať cez whatsapp
Zdieľať cez email
Zdieľať cez print

Mapa