Kaštieľ Župčany

Župčany existovali  už pred 11. storočím a patria k najstarším slovansko-slovenským dedinám, cez ktoré viedla nekrajinská cesta od hradu Šariš k obci Svinia smerom na Spiš. Obec neskôr bola vo vlastníctve uhorských kráľov. V 15. a 16. storočí sa stali majetkom zemepánov Šošovcov zo Solivaru. Podľa zachovaných historických dokumentov v obci už v 13. storočí stál kostol.

V centre dediny sa nachádza kaštieľ – kúria z druhej polovice 19.storočia. Staviteľmi kaštieľa bol Imre Puľský s manželkou Teréziou, ďalším vlastníkom bol Gejza Puľský a posledným, ktorý túto kúriu- kaštieľ vlastnil do 40 rokov 20. storočia, bol Imre Puľský. Puľskí boli známi veľkostatkári, ktorý vlastnili aj lesy na okolí.

Klasicistický kaštieľ bol postavený v prvej polovici 19. storočia s rozľahlým parkom. Má záhradnú fasádu so stredným rizalitom. Rizalit– výstupok je odvodený od talianskeho slova – risalto určujúcu výstupok v stavbe. Zaujímavým prvkom na kaštieli je portikus, stĺpová predsieň pri vchode do kaštieľa. Slúžila pre majiteľov ako priestor na vystupovanie z koča. Vedľa kaštieľa je objekt, ktorý slúžil na bývanie služobníctva.
V parku okolo kaštieľa sa nachádza veľa vzácnych drevín.

Župčany sú v dnešnej dobe známe hlavne ako pôsobisko významného slovenského spisovateľa, národného buditeľa Jonáša Záborského. Práve v tejto dedine vznikla väčšina jeho najznámejších literárnych diel. Jeho hrob nájdete v areáli kostola Nanebovzatia Panny Márie, kde za povšimnutie stojí vzácna kamenná krstiteľnica, ktorá sa využíva pri obradoch už viac ako 150 rokov. V minulosti boli v objekte umiestnené artefakty a dokumenty, ktoré sa týkali tvorby tohto slovenského spisovateľa, rovnako predmety súvisiace s literárnym dianím na východnom Slovensku. Patrili medzi ne knihy, dobový nábytok a klavír, na ktorom hrával Štefan Moyzes. To všetko sa momentálne nachádza v expozíciách po celom kraji. Na miestnej fare sa stále uchováva niekoľko kníh, ktoré patrili do osobnej knižnice Jonáša Záborského a v mnohých je aj jeho podpis či poznámky.

Plánom obce je kaštieľ obnoviť a vytvoriť v ňom pamätnú izbu a obnoviť fontánu.

Kaštieľ – kúria Župčany je súčasťou Šarišske hradnej cesty

Zdroj/foto: obec Župčany, Jozef Kotulič

Informácie

Obecný úrad Župčany
Župčany 95
080 01 Župčany

Tel. č.: +421 051 771 11 92, 051/7711192
E-mail.: obeczupcany@gmail.com

Zdieľať:

Mapa

Podujatia v regióne

Rodina, Gastronómia a víno

nedeľa, 19 mája, 2024

Lodenica Sigord, 082 52 Kokošovce

Rodina, Divadlo

sobota, 1 júna, 2024

Park sv. Cyrila a Metóda, 082 12 Kapušany

Rodina, Dobrodružstvo

piatok, 31 mája, 2024

Vranovská 68, Prešov

Rodina, Tanec, Festival, Tradície

sobota, 15 júna, 2024 - nedeľa, 16 júna, 2024

Park sv. Cyrila a Metóda, 082 12 Kapušany

Šport

sobota, 15 júna, 2024

Sigord, 082 52 Kokošovce