Kaštieľ Kendice

Obec Kendice v okrese Prešov vznikla v priebehu 13. storočia, spomína sa už v roku 1249 ako majetok zemana Petra z rodu Abovcov a magistra Jóba, v 14. storočí ako súčasť panstva hradu Šariš. Od 15. do 17. storočia existovali Malé a Veľké Kendice. Časť obyvateľstva tvorila šľachta s prídomkom „z Kendíc“ , známy ako  šľachtický rod „Kendi“. V tých časoch to bol najmajetnejší a najvplyvnejší rod. Šľachta, ktorá neskôr žila v Kendiciach, sa do obce prisťahovala z Dolnej zeme po okupácii južného územia Uhorska Turkami. Najmajetnejší sa stali rody Jamborský, Hrabeczy, Szakmary či Petróczy. A práve Hrabeczyovci si dali v roku 1793  vybudovať kaštieľ, ktorý sa bez väčších úprav zachoval dodnes. Ich iniciály sa dodnes zachovali na zábradlí, na poschodí kaštieľa.

Kaštieľ bol postavený v barokovom slohu ako murovaný kamenný poschodový objekt so zastrešenou, pôvodne drevenou šindľovou strechou. Jednotlivé fasády sú dnes členené profilovanými rímsami, okná s historickými výplňami majú nadokenné a podokenné rímsy. Interiér je krytý prevažne plackovými korýtkovými a valenými klenbami, poschodie s drevenými trámami. Zachovaná by mala byť pôvodná pieskovcová kamenná podlaha. V najreprezentovanejšej miestnosti je kachľová pec kruhového pôdorysu. Súčasťou kaštieľa boli aj hospodárske objekty, rybník a pod kaštieľom sieť hlbokých pivničných priestorov. Vedľa objektu stojí stará kameňom vykladaná studňa a za ňou ľadovňa. Ide o miesto, kde kedysi uchovávali kusy ľadu, aby mohli lepšie skladovať potraviny. V roku 1875 v obci zriadili poštu a notársky úrad, ktoré umiestnili v kaštieli. Pošta bola v kaštieli do roku 1908. Hrabeczyovci žili v obci až do roku 1920, síce svoje majetky predali, ale v kaštieli ostali bývať. Potom bol kaštieľ v 30. rokoch opäť využívaný ako pošta. Po 2. svetovej vojne objekt striedal majiteľov a od 70. rokov 20. storočia prestal byť pravidelne využívaný, ale pravidelné úpravy s cieľom údržby na ňom vykonávané boli. Aj to prispelo k jeho dobrej zachovalosti. Dnes je v súkromnom vlastníctve.

Kaštieľ Kendice je súčasťou Šarišskej hradnej cesty.

Zdroj/ foto: KPU Prešov/ wikipédia, FB

Informácie

Obecný úrad
Kendice 274
082 01 Kendice
Tel: 051 / 77 97 123, Mob.: 0911 646 222
Email: obeckendice@gmail.com

Kaštieľ stojí v strede obce, v tesnej blízkosti obytných domov, juhovýchodne od štátnej cesty v blízkosti Kostola sv. Michala.

Zdieľať:
Zdieľať cez facebook
Zdieľať cez twitter
Zdieľať cez whatsapp
Zdieľať cez email
Zdieľať cez print

Mapa

Podujatia v regióne

Tanec, Koncert, Festival, Tradície

sobota, 28 novembra, 2020

Sabinov, Slovensko

Rodina, Šport, Turistika, Tradície, Dobrodružstvo

nedeľa, 24 januára, 2021

Tulčík, Slovensko

Rodina, Šport, Turistika, Tradície, Dobrodružstvo

nedeľa, 17 januára, 2021

Hermanovce, Slovensko

Rodina, Šport, Turistika, Tradície, Dobrodružstvo

piatok, 1 januára, 2021

Šimonka, Zlatá Baňa, Slovensko

Rodina, Šport, Turistika, Koncert, Hrad

utorok, 1 septembra, 2020 - štvrtok, 31 decembra, 2020

Námestie svätého Jakuba, Veľký Šariš, Slovensko