Kaštieľ Fintice

Obec Fintice bola osadou kráľovských strážcov hraníc, ktorých sídlom bol dnešný kaštieľ, neskôr pravdepodobne sídlom prvého majiteľa Fintíc šľachtica zo Slavónska, komesa Gudu.

Objekt kaštieľa vo Finticiach má nepravidelný pôdorys. Odhaduje sa, že jeho základom bola kúria, ktorú dali postaviť spomínaní prví majitelia panstva. V 16. storočí dali Darholcovci vlastniaci Fintice postaviť vežu kaštieľa. Pri vstupe sa zachoval stĺp, súčasť renesančného schodiska a jeho autor siahol do staroveku, konkrétne do dórskeho umenia. V období baroka bolo prestavané do dnešnej podoby. V tom čase už patrila budova rodine Dessewffyovcom, ktorí sídlo upravili a pristavili sýpku s veľmi pôsobivou exteriérovou úpravou v podobe maľovaných linzénových rámov a s oknami typu „volie oko“. V interiéri sýpky je valená klenba s lunetovými výsečami. Rodina Dessewffyovcov kládla veľký dôraz na vzdelanie, preto sa vo fintickom kaštieli nachádzala veľká knižnica, reprezentačné priestory, vrátane rytierskej sály, kde okrem veľkej zbierky hudobných nástrojov uschovávali aj množstvo hudobných partitúr, ktoré dnes tvoria tzv. Fintickú zbierku hudobnín. Tá je uložená v archíve literatúry a umenia Slovenskej národnej knižnice. Najväčším milovníkom hudby z rodu Dessewffyovcov bol František. Ten sa pohyboval v kruhoch vysokých aristokratov ako boli generál Brunswick, či Žigmund de Finta a veľmi rád trávil leto vo fintickom kaštieli. Práve kvôli láske k hudbe sa spomína, že fintické sídlo navštívil aj van Bethoveen. To sa ale nevyvrátilo, ani nepotvrdilo. Ostalo iba pri legende.
Kaštieľ mal niekoľko jedinečnosti. V pivnici pri potoku mali prírodnú mrazničku, ktorá pozostávala z kopy ľadu, ktorú naviezli počas zimy v niekoľkých vrstvách. Na nádvorí kaštieľa sa nachádzala koniareň aj voliareň. Za pozoruhodnú stavbu môžeme považovať spojovaciu stavbu – most, ktorý ústil do kostola. To dovoľovalo panstvu suchou nohou prísť na obrady. Z chodby dnes vedie vstup do hrobky Desseffyovského rodu, počnúc vnukom zakladateľa kostola.

Kaštieľ Fintice je súčasťou Šarišske hradnej cesty

Zdroj: Objavovanie Prešova – Vyfintené Fintice, Foto: Obec Fintice FB

Informácie

Obecné kultúrne stredisko
Grófske nádvorie 210/1
082 16 Fintice

Tel. č.: 051/748 1010
Mobil.: 0949 288 332
E-mail: muzeumfintice@hotmail.com; oufintice@hotmail.com

Otváracie hodiny
Po-Pi: 7:00 – 15:00
So-Ne: na objednávku na t. č. 051/ 748 1010

Obec Fintice je spojená s mestom Prešov miestnou hromadnou dopravou – autobusom linky číslo 21, odchádzajúci z centra mesta. Cestovný poriadok na: https://www.dpmp.sk/l179_Fintice-21-B-82.html Na zastávke „Námestie J. Kolarčíka“ vystúpte. Kaštieľ je v bezprostrednej blízkosti kostola.

Zdieľať:

Mapa

Podujatia v regióne

Rodina, Gastronómia a víno

nedeľa, 19 mája, 2024

Lodenica Sigord, 082 52 Kokošovce

Rodina, Divadlo

sobota, 1 júna, 2024

Park sv. Cyrila a Metóda, 082 12 Kapušany

Rodina, Dobrodružstvo

piatok, 31 mája, 2024

Vranovská 68, Prešov

Rodina, Tanec, Festival, Tradície

sobota, 15 júna, 2024 - nedeľa, 16 júna, 2024

Park sv. Cyrila a Metóda, 082 12 Kapušany

Šport

sobota, 15 júna, 2024

Sigord, 082 52 Kokošovce