Ščob – kríž na Ščobe

Obec Poloma so svojou 605 metrov nadmorskou výškou patrí medzi jednú z najvyššie položených obývaných obci a miest v regióne Šariši.

Nad ňou sa vypína kopec vo výške 956 m n. m., miestnymi nazvaný Ščob. V roku 2003 bol na kopci Ščob, na počesť návštevy Slovenska Svätým Otcom Jánom Pavlom II., vztýčený 10 metrový nerezový kríž.

Okrem dychberúceho výhľadu nájdete na samom vrchu aj prístrešok s možnosťou opekania, lavičky na oddych. Rovnako tesne pod krížom je skalka, na ktorej si môžete pozrieť les zhora.

V septembri sa koná pravidelne na vrchole Ščob sv. omša, čo môže byť nezabudnuteľný zážitok v tak nadmorskej výške.

Od kríža si môžete vychutnať panorámu regióna Hornej Torysy, od Bajeroviec cez Brezovicu, Lipany, Kamenický hrad, Rožkovany, až po Sabinov – veľká časť regiónu Šariš.

Od kopca Ščob sa dá cestou prejsť aj na vrch Čiernej hory alebo na rozhľadňu nad Krásnou Lúkou – Čarna kopa, cesta trvá peši približne 1,5 až 2 hodiny.

Zdroj/foto: obec Poloma

Informations

Obecný úrad Poloma
Poloma 120
082 73 Šarišské Dravce

Ako sa dostať na Ščob: na výber máte dve cesty

1. Dlhšia trasa menej náročná vedie z centra obce smerom k rozhľadni na Čiernej hore (Krásna Lúka). V lese sa odbočuje na rozhľadňu a na Ščob.
Dĺžka trasy: Peši túto cestu zdoláte približne za 1:45 hod.
Náročnosť: menej náročná

2. Kratšia, no priama cesta, fyzicky náročnejšia je z centra obce okolo vodárne. Tesne pod lesom musíte prejsť cez polomský potok a hneď pri vstupe do lesa vás čaká veľmi náročný kopec. Po zdolaní kopca sa dostanete na miesto ľudovo nazývané Úboč. Na Úboči z cesty odbočíte vpravo na chodník. Chodník má 14 zákrut! Tesne pred cieľom sa nachádza studnička polomského potoka, kde sa môžete občerstviť studenou a čerstvou vodou.

Dĺžka trasy: Peši túto cestu zdoláte približne 35 – 45 minút.
Náročnosť: fyzický náročná

Share:

Map

Events in Šariš region

Dobrodružstvo

Saturday, August 10, 2024

Dubovická roveň, Mlynská ulica, 08271 Lipany

Rodina, Divadlo, Festival

Sunday, August 11, 2024

Dubovická roveň, Mlynská ulica, 08271 Lipany

Festival

Saturday, July 13, 2024

Dubovická roveň, Mlynská ulica, 08271 Lipany