Ščob – kríž na Ščobe

Obec Poloma so svojou 605 metrov nadmorskou výškou patrí medzi jednú z najvyššie položených obývaných obci a miest v regióne Šariši.

Nad ňou sa vypína kopec vo výške 956 m n. m., miestnymi nazvaný Ščob. V roku 2003 bol na kopci Ščob, na počesť návštevy Slovenska Svätým Otcom Jánom Pavlom II., vztýčený 10 metrový nerezový kríž.

Okrem dychberúceho výhľadu nájdete na samom vrchu aj prístrešok s možnosťou opekania, lavičky na oddych. Rovnako tesne pod krížom je skalka, na ktorej si môžete pozrieť les zhora.

V septembri sa koná pravidelne na vrchole Ščob sv. omša, čo môže byť nezabudnuteľný zážitok v tak nadmorskej výške.

Od kríža si môžete vychutnať panorámu regióna Hornej Torysy, od Bajeroviec cez Brezovicu, Lipany, Kamenický hrad, Rožkovany, až po Sabinov – veľká časť regiónu Šariš.

Od kopca Ščob sa dá cestou prejsť aj na vrch Čiernej hory alebo na rozhľadňu nad Krásnou Lúkou – Čarna kopa, cesta trvá peši približne 1,5 až 2 hodiny.

Zdroj/foto: obec Poloma

Informations

Obecný úrad Poloma
Poloma 120
082 73 Šarišské Dravce

Ako sa dostať na Ščob: na výber máte dve cesty

1. Dlhšia trasa menej náročná vedie z centra obce smerom k rozhľadni na Čiernej hore (Krásna Lúka). V lese sa odbočuje na rozhľadňu a na Ščob.
Dĺžka trasy: Peši túto cestu zdoláte približne za 1:45 hod.
Náročnosť: menej náročná

2. Kratšia, no priama cesta, fyzicky náročnejšia je z centra obce okolo vodárne. Tesne pod lesom musíte prejsť cez polomský potok a hneď pri vstupe do lesa vás čaká veľmi náročný kopec. Po zdolaní kopca sa dostanete na miesto ľudovo nazývané Úboč. Na Úboči z cesty odbočíte vpravo na chodník. Chodník má 14 zákrut! Tesne pred cieľom sa nachádza studnička polomského potoka, kde sa môžete občerstviť studenou a čerstvou vodou.

Dĺžka trasy: Peši túto cestu zdoláte približne 35 – 45 minút.
Náročnosť: fyzický náročná

Share:

Map

Events in Šariš region

Dobrodružstvo

Saturday, August 10, 2024

Mlynská & Dubovická roveň, 082 71 Lipany, Slovensko

Rodina, Divadlo, Festival

Sunday, August 11, 2024

Mlynská & Dubovická roveň, 082 71 Lipany, Slovensko

Festival

Saturday, July 13, 2024

Mlynská & Dubovická roveň, 082 71 Lipany, Slovensko