Novinka v regióne Šariš – Ski Lysá – prvýkrát zasnežuje

LYSÁ HISTORICKY PRVYKRÁT ZASNEŽUJE

 

Doteraz lyžiarske stredisko Ski Lysá podliehala počasiu a náladam prírody. Spustenie a dĺžka sezóny závisela na tom či poriadne nasnežilo a taktiež aké boli teploty. Lysá dlho snívalo o tom, že jedného dňa si bude vedieť k ideálnym podmienkam na lyžovanie dopomôcť sama.

 

V dobe, keď prírodného snehu je každým rokom menej a menej, je zasnežovanie umelým snehom pre lyžiarske strediská nevyhnutnosťou. Prečo? ,,Nadmorská výška proste nepustí. Sneh, ktorý by sa udržal pod 700 m. n. m. je nereálny. Dnes už všetky lyžiarské strediská fungujú na umelom snehu. My máme to šťastie, že sa nachádzame nad 700 m. n. m a sneh sa u nás udrží lepšie. Nie však na lyžovanie, len na skialp a bežky, vysvetľuje jeden z majiteľov strediska Ski Lysá, Kamil Kozma.

 

Tím Ski Lysá dlhé mesiace makal na to, aby už túto zimnú sezónu zasnežovanie bolo. ,,Celé zasnežovanie, vrátane všetkých technickych zariadeni ako sú čerpacie stanice, retenčné nadrže a aj malé vodné dielo, trvalo skoro pol roka, uvádza dĺžku a rozsah prác Kozma a dodáva: ,, Zvykne to byť viac než rok roboty. S veľkým nasadením celého tímu sa nám to podarilo za pol roka.

 

Zaviesť zasnežovací systém do strediska, ktorého poloha je tak unikátna, bol skutočný oriešok. Bolo potrebné získať množstvo povolení, dotiahnuť vodu až z diaľky troch kilometrov a v neposlednom rade čeliť množstvám prekážok, ktoré (ako to už býva) sú s takýmto projektom spojené. ,,Najtažšie boli výkopy. Keďže sme narazili na extrémne tvrdé podložie. Treba povedať, že dolný privadzač, skoro 50% výkopov sa išlo v čistej skale. To nás zaskočilo a skomplikovalo nám to extrémne život,spomína Kozma na najťažšie momenty.

 

Dňa 18. decembra sa tímu Ski Lysá podarilo uskutočniť funkčnú skúšku zasnežovacieho systému a mohol tak spustiť zasnežovanie. Návštevníkov zaujíma, aké sú aktuálne podmienky na lyžovačku. Kozma uvádza aktuálny stav: ,,Sneh na zjazdovkách vo výške 15 – 20 cm je pripravený. Čakáme na počasie, ktoré nám umožní zasnežovať taj, aby podmienky boli ešte kvalitnejšie.

 

Historickému momentu pre Lysú v podobe zasnežovania sa tešia návštevníci aj samotné stredisko: ,,Sme si vedomí, čo sme dokazali, no zároveň veľmi unavení. Ďakujeme svojim rodinám za ich trpezlivosť, keďže sme obetovali veľa času, energie a nervov, aby sme tento zasnežovací projekt zrealizovali.Stredisko Ski Lysá je kvôli pandemickej situácii, rovnako ako ostatné, uzatvorené a plánuje otvoriť svoje brány návštevníkom 24. januára.

ADRESA:
Drienica 503
080 01 Drienica
GPS: 49°09’08.3″N / 21°07’19.5″E

MOBIL: 0907 357 216

Share:

Events in Šariš region

Thursday, June 13, 2024 - Saturday, June 15, 2024

083 01 Sabinov

Saturday, June 8, 2024 - Sunday, June 16, 2024

083 01 Sabinov

Rodina, Tanec, Festival, Tradície

Saturday, June 15, 2024 - Sunday, June 16, 2024

Park sv. Cyrila a Metóda, 082 12 Kapušany

Šport

Saturday, June 15, 2024

Sigord, 082 52 Kokošovce