Tiesňava Parkaň

V severnom svahu vrchu Mindžová, mimo značených turistických chodníkov sa ukrýva strhujúca priekopová prepadlina Parkaň, niekedy označovaná i tajomným názvom Zloskalka. Prekrásna pseudokrasová tiesňava je ukrytá v lese mimo značených turistických chodníkov, je približne 300 metrov dlhá úžina so skalnými stenami vysokými miestami až 10 m, s prevismi, neprístupnými jaskyňami a prírodnými útvarmi neraz bizarných tvarov, ktorej atmosféru dotvára bujná prales evokujúca vegetácia. Prepadlina je priechodná neznačeným chodníkom vedúcim jej divokým dnom, a tiež vyšliapanou cestou po okraji skál, z ktorej sa naskytajú pôsobivé pohľady nadol.

Na prehliadku tejto rokliny môžete zvoliť prechod cez roklinu alebo prejsť po skalách po jej severnej strane. Roklina je v polovici miernejšia a najprudšie miesta sú na jej konci. Skaly sú tvorené pieskovcami a zlepencami a vďaka erózii tu badať, že dochádza k častému uvoľňovaniu skál. V závere rokliny zatáčame doľava a lesom krátko zostupujeme do dolnej menšej rokliny. Jej prechod je možný dnom rokliny, nakoľko severným okrajom sa nedá prejsť, lebo končí kolmými asi 7 m stenami.

Tiesňava je ideálnym výletným miestom pre fajnšmekrov a dobrodruhov, ktorým sa tradičné uhladené cesty dávno zunovali.

V lokalite sa nachádzajú čerstvé odtrhy, nestabilné sute, skryté jamy a jaskynky, ktoré patria do 4. stupňa prírodnej rezervácie.

Zdroj: Branisko.sk, skibuce.sk, Rastislav Džubinský

Informations

K samotnej tiesňave sa možno dostať vyšliapaným chodníkom z vrcholu Mindžovej i po lesných cestách-necestách od parkoviska pri dolnej stanici vleku strediska Búče. Prechod roklinou môže byť nebezpečný, preto treba dbať na zvýšenú opatrnosť.

Nadmorská výška: 812 m.n.m.

Zdroj: Branisko.sk, skibuce.sk

Share:

Map