Kam fašiangovať v regióne Šariš

V týchto dňoch prežívame obdobie plné zábavy, tanca a jedla. Fašiangy sú obdobím veselosti a hodovania, ktoré sa spája s prechodom zo zimného do jarného obdobia. Trvá od sviatku Troch kráľov do Popolcovej stredy.

Toto obdobie patrí k najveselším obdobiam v roku. Konajú sa rôzne zábavy, plesy či zabíjačky, ktoré sú spojené z veľkým množstvom pokrmov. Na dedinách v minulosti mali tradíciu rôzne fašiangové hry, v rámci ktorých sa vykonávali rôzne magické úkony. Mladí muži chodili preoblečení v rôznych maskách v sprievode dedinou, od domu k domu, a domáci im na ich ražne napichovali rôzne jedlá (slaninu či klobásu). Typickým fašiangovým jedlom sú šišky (krepľe) vyprážané na masti. Po poslednej fašiangovej zábave sa zvykla pochovávať basa, čo malo symbolizovať koniec obdobia hodovania, tanca a spevu a začiatok veľkonočného 40-dňového pôstu.

V regióne Šariš máte možnosť  zúčastniť sa hneď niekoľkých fašiangových slávností. Dlho očakávané  fašiangové slávnosti v Prešove, Šarišské fašiangy vo Veľkom Šariši alebo Sabinove a rôzne zabíjačkové hody.

Fašiangové slávnosti

V Prešove sa môžete tešiť na fašiangový sprievod folklórnych súborov z Prešovského kraja, plný tanca a spevu po Hlavnej ulici. Poteší skvelé jedlo a vystúpenie kapely Basawell. Podujatie sa koná 21.2 od 16:30 v centre mesta.

Fašiangové slávnosti 2023 v Prešove

Šarišské fašiangy

Vo Veľkom Šariši je pre Vás pripravený rovnako zaujímavý program. Vystúpia Šarišske gavaľire a FS Sabinovčan. S programom vystúpia aj deti z materskej a základnej školy vo Veľkom Šariši. Počas programu si môžete pochutnať na zabíjačkových špecialitách. Súčasťou programu je aj pochovávanie basy. Program sa začína 19.2. od 15:00, na Námestí sv. Jakuba.

Šarišské fašiangy

Fašiangy v Sabinove

Posledným z trojice fašiangových podujatí v regióne sú Fašiangy v Sabinove. Aj tu na Vás čaká kultúrny program. Fašiangová maškaráda mestom a popoludní kultúrny program, v ktorom vystúpia FS Sabinovčan, DFS Sabiník s tancom a spevom. Na záver sa tiež zúčastníte pochovávania basy. Od 15:00 vystúpi skupina BRAVO. Počas programu si môžete zakúpiť zabíjačkové špeciality. Program sa začína už od 11:30, dňa 18.2.

Fašiangy v Sabinove

Zabíjačkové hody

Zabíjačkové hody sa spájajú s fašiangami. Príďte si pochutnať na vynikajúcich zabíjačkových jedlách, ku ktorým zahraje ľudová hudba.

Fašiangové zabíjačkové hody v obci Krásna Lúka

Zabíjačkové hody

 

Zdieľať: