Údolie smrti – dračie zuby

„Údolie smrti“ je priestor, kde od 25. do 27. októbra 1944 prebiehali najťažšie tankové boje sovietskych jednotiek po prekročení česko-slovenských hraníc. Ide o dolinu v Ondavskej vrchovine, ktorá bola vytvorená potokom Svidničanka. Meno dostala podľa najväčšej tankovej bitky, ktorá sa odohrala v údolí v rámci Karpatsko – duklianskej operácie.
Protitanková prekážka – ihlan – Dračí zub
Obrnená technika a predovšetkým tanky prekonali počas 2. sv. vojny značný technický pokrok a udalosti na bojiskách tohto konfliktu ukázali, že mali často rozhodujúci význam pre výsledok bitky. Z tohto dôvodu boli riešené v pásme obrany proti tankom takzvane aktívne a pasívne prostriedky. Zámerom bolo spomaliť tanky a nasmerovať ich do zóny, kde by sa dali ľahko zneškodniť protitankovými zbraňami. „Dračie zuby“ používali viaceré armády v Európe. Nemci ich široko využívali v Siegfriedovej línii a Atlantiskom múre. Medzi jednotlivé „dračie zuby“ sa často ukladali míny, ktoré mali za úlohu zneškodniť tanky. Trojboké ihlany sa umiestnili spravidla v rade a v smere od predpokladaného postupu nepriateľa.
Raz za dva roky v Údoli smrti 200 komparzistov predvádza rekonštrukciu bojov z druhej svetovej vojny.

zdroj: obec Kružlova
foto: obec Kružlova, Vojenský historický ústav

Informácie

Združenie Mikroregiónu “Údolie smrti”
OcÚ Kružlová 8
090 02 Kružlová

Tel. č.: +421 54 759 42 86
E-mail: udoliesmrti@gmail.com
web: www.udoliesmrti.sk

Pri pamätníku na ktorom sovietsky tank T-34 zdoláva nemecký tank odbočíte smerom do Údolia smrti. Prejdete obcou Kapišová. V katastri obce Kružlová leží Údolie smrti. Jeho prechod trvá necelých 40 minút peši alebo pár minút autom. Po celej dĺžke nájdete rozostavenú zachovanú bojovú techniku.

Zdieľať:

Mapa