Pamätník východoslovenského roľníckeho povstania

Pamätník východoslovenského roľníckeho povstania

Východoslovenské roľnícke povstanie alebo aj cholerové povstanie sa odohralo v júli a auguste 1831 v zemplínskej, abovskej, šarišskej a spišskej župe. Do povstania sa zapojilo 150 obcí a mestečiek s počtom 40 000 povstalcov. Priamym podnetom na povstanie bola veľká neúroda a cholerová epidémia. Preventívne opatrenia si ľud vysvetlil ako úmysel otráviť poddaných a zmocniť sa ich majetku. Povstanie bolo potlačené a štatariálne súdy hneď vykonávali rozsudky smrti obesením. Bolo ich celkom 119. Hoci bolo povstanie potlačené, našlo ohlas na uhorskom sneme a v rokoch 1832 – 1836, ktorý posudzoval poddanskú otázku a prisúdil poddaným isté i keď malé práva.

V roku 1938 postavili pamätník, ktorého hlavným motívom je bronzová socha víťazne kráčajúceho muža, umiestnená na vysokom valcovom pylóne. V podnoží je súsošie 7 povstalcov, symbolicky znázorňujúce profesijné stavy účastníkov povstania. Kam patrili najmä zemania, mešťania, želiari, podželiari, baníci, chudoba (mestská a dedinská) a zamestnanci štátu (richtári, učitelia, hajdúsi.)

Celková výška pamätníka je 20 m. Postavy v súsoší sú až 3,2 m vysoké. Bronzová socha na pylóne je vysoká 4,2 m. V pravej ruke drží ratolesť dĺžky 0,4 m. Sochy v súsoší sú vytesané z pieskovca.

Zdroj/foto: www.obechaniska.sk

Informácie

Obecný úrad Haniska
ul. Blajzova 14
080 01 Haniska

Tel. č.: +421 51 77 339 26
Mobil: +421 918 466 954
E-mail:   podatelna.obechaniska@gmail.com

Z obce Haniska je pamätník jasne viditeľný a prídete k nemu po miestnej komunikácii mostom cez rieku Torysu smerom na západ. Na pravom brehu Torysy je aj parkovisko, pre osobné automobily.

Využiť môžete aj miestnu hromadnú dopravu priamo z mesta Prešov a to linka č. 42.

Z asfaltovej cestičky, ktorá vedie na Borkút, za kresťanským krížom vľavo, je turistická cestička a schody vedúce k pamätníku odkiaľ je veľmi pekný výhľad na obec Haniska, Slanské vrchy aj mesto Prešov.

Zdieľať:

Mapa

Podujatia v regióne

Rodina, História, Prednáška

nedeľa, 30 júna, 2024

Šarišský hrad, 082 21 Veľký Šariš, Slovensko