Lipovský hrad

Lipovský hrad  (hrad Lipovce) – kráľovský hrad

Zvyšky niekdajšieho ranogotického kráľovského hradu sa nachádzajú na hrebeni Jazvečieho kopca (kóta Zámčisko, 618 m n. m.) nad známou Lačnovskou tiesňavou. Hrad je prvýkrát písomne doložený z roku 1262, kedy ho dal postaviť kráľ Ondrej II. Bola to ranogotická stavba a plnil obrannú funkciu. Spustošený bol už v roku 1265, no čoskoro bol obnovený a od 14. storočia patril Abovcom, ktorí v tom čase ovládali takmer celé východné Slovensko. Zbúraný bol koncom kuruckých vojen v roku 1591. Neskôr viackrát zmenil majiteľov a začiatkom 18. storočia definitívne zanikol.
Pôvodnou funkciou hradu bolo strážiť obchodnú cestu z Prešova do Levoče. Cesta viedla ľahšie prístupným Lačnovským sedlom a jej hlavné poslanie bolo strážiť bezpečnosť ciest, ktoré smerovali cez Lipoveckú dolinu zo Šariša na Spiš alebo opačne. Bol vybudovaný na strategickom mieste na konci úzkeho bralnatého výčnelku pohoria Branisko.

Napriek tomu, že je zrúcanina Lipovského hradu  málo známa, je zaujímavá nielen vysokou kamennou vežou, s peknou skalnou vyhliadkou a pohľadom na Lačnovskú tiesňavu, ale aj zachovanými zvyškami hradných múrov. Hoci z hradu ostali už len fragmenty, stále je zaujímavým objektom, navyše v atraktívnom prostredí ostrého, skalnatého hrebienka. Pri návšteve sa rozhliadnite na ľavo,  kde sa jasne črtá bývalá hradná priekopa, na pravo spadajú strmé svahy, miestami aj steny do Lačnovskej tiesňavy. Kúsok ďalej po hrebienku, pri ďalších fragmentoch hradu, je pekná skalná vyhliadka s pohľadom na tiesňavu, Kamennú Babu i Mojžišov stĺp.
Lipovský hrad je súčasťou Šarišskej hradnej cesty.

Foto: OOCR Region Šariš

Informácie

Obecný úrad Lipovce
Lipovce 92
082 36 Lipovce

Tel. č.: +421 51 758 17 87
E-mail: obec@lipovce.eu

Ako sa dostať k hradu : z obce Lipovce po červenej značke, z ktorej je potrebné odbočiť k chate Kamenná Baba. Trasa je značená a vedie až spomínanej k chate. Tesne pred ňou však odbočte na poľnú cestu doľava (až sem sa dá ísť autom), ktorá vedie lúkou k rozostavanej budove. Po pár metroch zídete z cesty doprava a stúpajte hore pastvinou, po ľavej ruke popod hrebeň Jazvečieho vrchu až do plytkého, lúčneho sedla. Zrúcanina Lipovského hradu je na kóte Zámčisko (618 m,). Celá trasa od parkoviska k lesnej cestičke na hrad je vyznačená smerovníkmi. Najpohodlnejší prístup je od štátnej cesty Lipovce – Lačnov, západne od Lipoviec (smer Fričovce) – oporný bod kríž, po červenej značke z ktorej je potrebné odbočiť k chate Kamenná Baba, odkiaľ sa ďalej ide lúkou hore do kopca a potom po hrebienku k výraznému lesnému chodníku.
Dĺžka trasy: 2 000m
Odhadovaný čas:  40 minút
Náročnosť: vhodná pre všetky vekové kategórierátajte so stúpaním do kopca.

Zdieľať:

Mapa

Podujatia v regióne

Koncert

piatok, 16 augusta, 2024

Park sv. Cyrila a Metoda, Poštová, Kapušany, Slovensko