Kaštieľ Svinia

Obec Svinia sa nachádza v Šarišskej vrchovine v údolí Veľkej a Malej Svinky. Obec patrí medzi najstaršie obce v bývalej Šarišskej župe. V minulosti patrila maďarskému rodu Szinyei-Merše od roku 1262 až do roku 1918. Merše sa stal zakladateľom rodu a mal dvoch synov – Benedikta a Powsa – Petra. Obidvaja synovia dostali od kráľa Ondreja III. a od palatína Omodeja veľké územia. Omodejov syn Ján z rodu Aba násilne zabral tieto územia a zajal pri tom Benediktovho brata Petra. Vyhrážal sa mu smrťou, ak mu neodovzdá všetky listiny na panstvo vo Svinej. To znamenalo, že Benedikt mal vymeniť celú donáciu od Bela IV. a aj potvrdenia o vlastníctve od Štefana V. a Ladislava IV., za život svojho brata. Vymysleli kompromis a teda celá záležitosť prešla bez krviprelievania. Meršeho vnuci, synovia Benedikta: Mikuláš, Peter Touth (Touth bola prezývka, znamenala Slovák), Dome (Dominik) a najmladší Merše si rozdelili dedičné majetky.

V obci bola najprv vybudovaná kúria, no v 15. storočí sa opevnila na spôsob kaštieľa.

Barokový kaštieľ z druhej polovice 18. storočia bol klasicistický upravený. Je obdĺžnikového tvaru s dvojtraktovou dispozíciou. Má jedenásťosové priečelie s rizalitom, predstavané sĺpy a piliere. Na fasadách sú líznéové rýmy a pozdĺžné okna, má manzardovú strechu. Miestnosti zdobia pruské klenby.

Svinia bola katolícka obec až do 16. storočia, kedy celá rodina Meršeovcov, ktorá kaštieľ vlastnila, prestúpila na protestantskú vieru. Z toho vyplýva, že aj poddaní vo Svinej museli prestúpiť na protestantskú vieru.

Od roku 1589 vysluhoval v obci bohoslužby evanjelický kazateľ a v 17. storočí dali Krištof a Ladislav Meršeovci pristaviť ku kostolu renesančnú vežu v podobe koruny, ktorá je výnimočná tým, že pod ňou ležali štyri telá obetí „prešovských jatiek“. Začiatkom 19. storočia bol kostol evanjelikom odňatý a dodnes je katolícky.

Pod kostolom sú tri hrobky rodu Szinyei- Merše. Dve z nich majú aj náhrobné kamene s epitafmi. Kostol bol veľmi významný v období Caraffových ukrutností, kedy sa prešovským evanjelikom zakázalo stavať cirkevné budovy a zhromažďovať sa na službách Božích.

Kaštieľ Svinia  je súčasťou Šarišske hradnej cesty

Zdroj: obec Svinia

Informácie

Obecný úrad Svinia
Hlavná 87/10
082 32 Svinia
E-mail.: obecsvinia@obecsvinia.sk
Tel.: 051/ 779 52 82
mobil: 0915 916 376

Kaštieľ je súkromným majetkom, preto rešpektujte ich súkromie. Nájdete ho po ľavej strane cesty, v strede obce, smerom na obec Lažany.

Zdieľať:
Zdieľať cez facebook
Zdieľať cez twitter
Zdieľať cez whatsapp
Zdieľať cez email
Zdieľať cez print

Mapa

Podujatia v regióne

Tanec, Koncert, Festival, Tradície

sobota, 28 novembra, 2020

Sabinov, Slovensko

Rodina, Šport, Turistika, Tradície, Dobrodružstvo

nedeľa, 24 januára, 2021

Tulčík, Slovensko

Rodina, Šport, Turistika, Tradície, Dobrodružstvo

nedeľa, 17 januára, 2021

Hermanovce, Slovensko

Rodina, Šport, Turistika, Tradície, Dobrodružstvo

piatok, 1 januára, 2021

Šimonka, Zlatá Baňa, Slovensko

Rodina, Šport, Turistika, Koncert, Hrad

utorok, 1 septembra, 2020 - štvrtok, 31 decembra, 2020

Námestie svätého Jakuba, Veľký Šariš, Slovensko