Prešovské vianočné trhy sú v plnom prúde

Prešovské vianočné trhy pokračujú predĺženom termíne.

Vianoce sú predovšetkým sviatkami pokoja a dlho očakávaných stretnutí. Vianočné trhy sú neodmysliteľnou súčasťou vianočného obdobia v Prešove. Námestie v Prešove sa tak stalo počas uplynulých týždňov miestom spoločného prežívania sviatočných chvíľ. Prešovské vianočné trhy však nekončia, a tak sa návštevníci môžu tešiť vianočnej atmosfére aj medzi sviatkami. Tie pokračujú po prvýkrát v predĺženom termíne.

Park kultúry a oddychu spoločne s mestom Prešov a Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Región Šariš organizujú vianočné trhy v meste Prešov. Po dvojročnej prestávke organizátori potešili návštevníkov predĺženým termínom konania trhov. Slávnostné otvorenie vianočných trhov sa odštartovalo v tradičnom termíne, a to 25. novembra. Tie nepretržite potrvajú do 22. decembra a po Vianociach budú pokračovať od 26. decembra 2022 do 06. januára 2023. Návštevníkov čaká vyše 60 predajných stánkov s občerstvením či tovarom. Obohatením je aj nabitý kultúrny program, na ktorom sa podieľajú najmä lokálni umelci. Mnohí návštevníci trhov sa radujú nielen z hudobných vystúpení ale aj zo sprievodných akcií, ktoré sú neprehliadnuteľné v centre mesta. Voňavá gastro zóna dotvára nezameniteľnú atmosféru vianočných trhov.

Drevený betlehem

Drevený vyrezávaný betlehem je stálicou vianočných dekorácií v meste. Pre radosť a duchovné pohladenie môžu návštevníci obdivovať krásne dielo Juraja Antoňáka z Ličartoviec, ktoré sa nachádza pred Konkatedrálou sv. Mikuláša. Vo svojej rezbárskej dielni zhotovil aj tentoraz nielen postavy Svätej rodiny v životnej veľkosti ale aj pastierov, anjelov, zvieratká a ďalšie.

Vianočný stromček a svetelný park

Námestie a vianočný stromček tradične rozsvietil sv. Mikuláš so svojimi pomocníkmi. Mestský park zdobia vianočné svetelné inštalácie. Krásna 3D výzdoba umocňuje čarovnú atmosféru v centre mesta. V Južnom parku sa nachádza adventný veniec, anjel, kvety, ľadové kryštály, vianočné gule a rodinka tučniakov.

Okrem toho sa tu nachádza aj alej vianočných stromčekov. Aj tento rok sa pokračovalo v tradícii vyzdobenie vianočných stromčekov základnými školami v Prešove. Žiaci tak vyzdobili stromčeky vlastnoručne vyrobenými ozdobami.

Výstup na kostolnú vežu

Aj v tomto vianočnom období si môžu návštevníci vychutnať pohľad na vianočné námestie z kostolnej veže Konkatedrály sv. Mikuláša. Kostolná veža je otvorená každý deň od 16:00 hod. do 19:30 hod. do 23. decembra 2022. V prípade nepriaznivého počasia je veža zatvorená.

Vianočné trhy s charitatívnym zámerom

Vianočné trhy v Prešove v sebe skrývajú aj 2 charitatívne stánky. Niektoré školy a zariadenia sa rozhodli vyrobiť vlastné výrobky a predávať ich pre charitatívny účel. Návštevníci trhov tak môžu podporiť svojím príspevkom tých, ktorí pomáhajú druhým.

Okrem toho sa pomáhalo aj prostredníctvom voňavého punču. V stánku s Primátorským punčom ho ponúkal za dobrovoľný príspevok primátor mesta Prešov František Oľha, poslanci MsZ Prešov a zamestnanci MsÚ. Výťažok z charitatívnej akcie sa prerozdelí do viacerých organizácií, ktoré sa venujú sociálnej oblasti. O tom, komu prinesie vianočnú radosť môžu rozhodnúť samotní obyvatelia mesta Prešov, prostredníctvom online hlasovania.

Súčasťou pomoci je prebiehajúci Benefičný koncert pre obyvateľov požiarom poškodeného bytového domu na Prostějovskej ulici 3 v Prešove. Po troch rokoch od tragickej udalosti môžu opäť Prešovčania pomôcť formou verejného koncertu s dobrovoľným vstupným alebo príspevkom na transparentný účet pre tento účel. Podporiť dobrú vec príde kapela Hrdza, Stopa, Michaella, Edo Klena, Rasťo Papp, Slovak Pink Floyd Rerival a ďalší. Benefičný koncert sa koná 20. decembra od 16:00 hod. do 20:00 hod.

Štefanská zábava a Silvester v Prešove

V centre mesta to bude žiť aj na Štefana. Pripravená je skvelá Štefanská zábava 26. decembra o 18:30 hod. Zavŕšenie vianočných sviatkov naplno rozbalia východniarske kapely Heľenine oči a Nocadeň.

Po trojročnej prestávke sa do centra Prešova vracajú aj oslavy nového roka. “Silvestrovský program otvoria prešovské kapely Akustika a Chiki liki tu-a, po nich prevezme silvestrovskú zábavu doslova do svojich rúk Bubnová šou Batida a ohňostrojom a novoročným príhovorom Prešov privíta rok 2023. Zábava v meste však ani po polnoci neskončí. O jej vygradovanie sa postará uznávaný DJ Dlugosh,” doplnila Patrícia Nagyová, manažérka kultúry PKO.

OOCR Región Šariš je opäť súčasťou vianočných trhov

Súčasťou Prešovských vianočných trhov je aj centrálne sedenie na námestí pri kostole sv. Mikuláša. K dispozícii sú vianočné deky, ohrievače, kde hrá aj vianočná hudba.

“V roku 2019 sme sa ako OOCR REGIÓN ŠARIŠ stali spoluorganizátormi Prešovských vianočných trhov, kde sa osobne zúčastňujem na trhoch ako predajca od roku 2012. Mali sme kompetenciu venovať sa gastro zóne a urobiť z toho ekologické podujatie. Po dvoch rokoch zrušených vianočných trhov, pokračujeme naďalej v spolupráci s PKO a mestom Prešov. Vytvorili sme kultúrne centrálne posedenie, kde si môžu návštevníci v pohodlí vychutnať svoje jedlo a nápoje. Zabezpečili sme stoly, stoličky, ohrievače, deky a podsedáky. Aby sme udržali prvotnú myšlienku ekologických Vianoc, prišli sme s myšlienkou nahradiť jednorazové papierové poháre za keramické hrnčeky. Tie si môžu návštevníci trhov zakúpiť aj tento rok v našom stánku Región Šariš,” uviedol René Pavlík, člen OOCR Región Šariš.

Predajcovia návštevníkom opakovane načapujú obľúbený vianočný nápoj do hrnčeka s motívmi prešovských Vianoc, čím sa zredukuje množstvo nechceného odpadu. Po skončení vianočných trhov si aj vďaka originálnemu a ekologickému suveníru môžu pripomínať pekné chvíle prešovských Vianoc.

Stánok Región Šariš ponúka okrem hrnčekov jedinečné predmety a zážitky. „Náš stánok Región Šariš nie je typický, ktorý zvyknú očakávať návštevníci na vianočných trhoch. Sme stánok zážitkov s tipmi ako obdarovať a potešiť blízkych. Zároveň ich inšpirujeme ako tráviť nielen tento vianočný čas v našom regióne. Pre návštevníkov môže byť zaujímavá aj široká ponuka sortimentov od našich partnerov, ktorí k nám zavítajú z Veľkého Šariša, Drienice, či zo Zlatej Bane,” uviedla Katarína Bartková, pracovníčka OOCR Región Šariš.

Z hradného vrch zavítajú do Prešova od 6. decembra do 12. decembra sprievodcovia z Hradu Šariš. Ponúknu svoje služby, suveníry a predvedú ukážku historického šermu. Pracovníci mesta Veľký Šariš zas poukážu na to, ako aktívne tráviť čas v tomto meste.

Svoje klenoty zo Zlatej Bane prinesú aj Slovenské opálové bane. Priblížia nielen príbeh najstarších opálových baní na svete, ale ponúknu aj široký predajný sortiment. Ten bude obsahovať drevené pexeso, na ktorom sú vyobrazené symboly spojené s opálovými baňami, rôzne typy poukážok na prehliadku, samotný brúsený opál, šperky s opálom, ktorý má rôznu farbohru a mnoho ďalšieho. Jedinečná príležitosť, kedy Slovenské opálové bane zavítajú do Prešova za návštevníkmi je od 13. decembra do 19. decembra 2022.

Nadšenci zimných športov si prídu na svoje. Lyžiarske stredisko SKI Lysá sa podelí o informácie, aké je lyžovanie v srdci Čergova, aké aktivity a zmeny chystá pre svojich návštevníkov počas zimnej sezóny 2022/2023. Okrem toho ponúknu zvýhodnené Skipasy, vstupenky na jazdu sedačkou, knihu o lyžiarskom stredisku, mapy strediska a jeho okolia, či rôzne turistické doplnky v podobe čiapky, tričiek, náčrtníkov, čeleniek a energetických nápojov. A to len od 20. decembra do 22. decembra 2022.

Stánky s tovarom a občerstvením na vianočných trhoch sú nasledovne otvorené:

Stánky s tovarom: pondelok – sobota: 10:00 – 19:00, nedeľa: 12:00 – 19:00

Stánky s občerstvením: pondelok – sobota: 11:00 – 22:00, nedeľa: 12:00 – 22:00

Text a foto: OOCR Región Šariš

Plagáty: Park kultúry a oddychu

Share:

Events in Šariš region

Koncert, Múzeum

Sunday, July 28, 2024

Hlavná 86, Prešov, Slovensko

História, Prednáška, Tradície, Náboženstvo

Saturday, August 3, 2024 - Wednesday, August 7, 2024

Evanjelické kolégium, Hlavná, Prešov, Slovensko

Koncert

Friday, August 16, 2024

Park sv. Cyrila a Metoda, Poštová, Kapušany, Slovensko

Koncert, Festival

Saturday, August 31, 2024

Letné kúpalisko Delňa, Prešov, Slovensko

Film

Wednesday, June 5, 2024 - Wednesday, August 28, 2024

Floriánova 3198/6, 080 01 Prešov, Slovensko

Film

Tuesday, July 2, 2024 - Tuesday, July 30, 2024

TATRAN handball arena, Jána Pavla II., Prešov, Slovensko