Literárni nadšenci sa opäť stretnú v metropole Šariša

Autori a literárni nadšenci sa po roku opäť stretnú v metropole Šariša. Sedemnásty ročník festivalu čítania organizuje Krajská knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove. Tri festivalové dni Prešov číta rád, sľubujú nabitý program plný domácich aj zahraničných hostí, ktorý sa uskutoční 21. – 23. septembra 2022. 

Arpád Soltész, autor bestsellerov z kriminálneho prostredia deväťdesiatych rokoch minulého storočia, bude na 17. ročníku festivalu Prešov číta rád prezentovať popri už známych tituloch aj svoj najnovší román Zlodej. Na základe rovnomenného knižného bestselleru spisovateľa Arpáda Soltésza bol natočený film Sviňa, ktorý režírovala mladá režisérka a scenáristka Mariana Čengel Solčanská. Beseda s autormi bude 21. septembra o 17:30 v Centrum regionálnych dokumentov.

Doobeda sa jednotliví hostia stretnú so žiakmi základných, stredných škôl, no i gymnázií v Prešove. Počas druhého literárneho festivalového dňa (22. september), nemôže chýbať ani Literárna talkshow, ktorú budú moderovať Zuzana Belková a Dado Nagy. Od 18:00 na Kmeťovom Stromoradí sa stretnú známi autori nielen zo Slovenska ale aj z Českej republiky a Ukrajiny.

V rámci programu sa môžete tešiť na autorku detských kníh a lektorku slovenčiny pre cudzincov, Andreu Gregušovú. Stojí aj za vznikom hudobného zoskupenia FidliCanti. Nepochybne medzi najzaujímavejšie osobnosti súčasnej slovenskej kultúry patrí režisérka, scenáristka a spisovateľka Mariana Čengel Solčanská, ktorá je autorkou niekoľkých historických románov a veľkofilmov. Spisovateľka Vanda Rozenbergová, okrem písania vyskúšala viacero povolaní. Od učiteľky gymnázia, cez pracovníčku v stávkovej kancelárii, po bibliografku v Hornonitrianskej knižnici v Prievidzi. Pozvanie prijala aj oceňovaná spisovateľka, režisérka a výrazná súčasť československého kultúrneho priestoru, Jana Micenková. Do Prešova zavíta  aj známy spisovateľ Pavol Rankov, rodák z Popradu, ktorý vyštudoval knihovedu na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. V súčasnosti pracuje na Katedre knižničnej a informačnej vedy. Úspešná autorka kníh pre deti Toňa Revajová, je veľmi aktívna a hoci je na dôchodku, stále pracuje a venuje sa redigovaniu detských kníh pre vydavateľstvá aj prekladu seriálov z nemčiny a češtiny. Opätovne príde aj autorka fantasy literatúry Natalja Ščerba. Populárna mladá rusky píšuca autorka sa preslávila sériami Časodejovia a Čarodol. Spisovateľka a prekladateľka, obľúbená autorka young adult literatúry Kristína Ježovičová, sa vo svojej tvorbe nevyhýba ani kontroverzným a citlivým témam, ktoré spoločnosť často rozdeľujú. Z Českej republiky príde Jiří Walker Procházka, ktorý je spisovateľom, lektorom a scenáristom. Zároveň prednáša o literatúre, realizuje literárne dielne pre deti, študentov, dospelých, učiteľov aj knihovníkov. Problémy súčasného umenia a kultúry vo svojom výskume prepája s teóriou a filozofiou, autorka a filozofka umenia Ivana Komanická. Zaujíma sa najmä o etické otázky. Ďalším hosťom festivalu Prešov číta rád bude aj v tento deň Arpád Soltész. Poslednou z hostí je poetka a prekladateľka Eva Luka. V mikrosvetoch jej poézie ožívajú rôzne zvláštne tvory, kreatúry a stvorenia, sčasti ľudské, no prevažne zvieracie. Práve dôraz na animálnosť človeka je námetom mnohých básní.

Hudobný hosť bude speváčka, skladateľka a klaviristka z Košíc, SKYVA.

Posledný festivalový deň sa zavŕši večerom Fantastique PO od 18:00 hod. v Libresso Books & Coffee, kde bude prebiehať beseda s autormi fantasy a sci-fi žánrov Natalja Ščerba a Jiří Walker Procházka.

Informácie o Literárnom festivale nájdete na stránke alebo na sociálnych sieťach

Prečítajte si tak isto článok o našich pokladoch v regióne.

 

Z verejných zdrojov podporil FPU ako Hlavný partner projektu.

Z uvedeného podujatia budú zhotovované obrazové a zvukové záznamy v súlade s čl. 6 ods. 1 písm. f ) Nariadenia EÚ o ochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných údajov.

Share: