Lesný náučný chodník Kanaš Stráže

Miestna časť mesta Veľký Šariš Kanaš je vzdialená iba 10 kilometrov od mesta Prešov a je prírodným lákadlom, ktoré sa oplatí objaviť. Celá dedina je obkolesená lesom, kde môžete zažiť duši lahodiace ticho a pokoj.

Veľká časť kanašských lesov je súčasťou územia európskeho významu s názvom Fintické svahy, kde prevažne patria bukové a jedľovo-bukové kvetnaté lesy ako biotopy európskeho významu. Súvislý lesný porast je domovom lesných zvierat ako líšky, srny, diviaky ale aj bažanty.

Aj preto dubové lesy prekypujú životom. Kanaš je tiež významný z hľadiska turistiky, keďže ním prechádza červene značená Cesta hrdinov SNP, spájajúca Duklu s mohylou M.R. Štefánika na Bradle na západe republiky.

Začiatok „Lesného náučného chodníka Stráže” nájdete na konečnej zastávke „Kanaš Stráže“. Chodník je dobre značený. Jeho dĺžka je 3 600 m, má 10 zastávok, vrátane posiedky s drevorezbárskymi výtvormi. Pred poslednou zastávkou odporúčame navštíviť studničku – tkzv. Očiarku ako ju nazývajú miestny. *Vraj ak si ňou umyjete oči, bude to blahodarne pôsobiť na váš zrak, k tomu si môžete oddýchnuť a pokochať sa tichom, aj so zatvorenými očami.

Ak narazíte počas vašej prechádzky na predmety, ktoré do prírody nepatria, nebojte sa zohnúť, pozdvihnúť a zobrať so sebou. Príroda Vám poďakuje.

„Odtrhol som kvet zvädol, chytil som motýľa, zomrel mi v dlani, vtedy som pochopil, že krásy sa máme dotýkať očami a srdcom.” Takýmto výstižným nápisom začína Lesný náučný chodník „Stráže”.

*Informácia je podložená iba z miestnych informačných zdrojov a za žiadnych okolností nie je dôkazom o skutočnom pôsobení a liečivých účinkoch

Informations

Začiatok trasy: konečná zastávka Kanaš Stráže

Dĺžka trasy: 3 600 m

Odhadovaný čas:  90 minút bez prestávok

Náročnosť: vhodný pre všetky vekové kategórie

Koniec trasy: Bodaš – rampa

Ako sa dostať k začiatku trasy:

MHD – autobus č. 14

Autom – po hlavnej ceste E18 smer Sabinov, pri Pivovare Šariš – odbočte doprava a potom stále rovno až ku konečnej zastávke autobusovej linky

Peši – cez Dúbravu a poľnú cestu „Medzi bachty“ je cesta z Prešova kratšia, no rátajte ešte s približne 2,6 km do cieľa a začiatku trasy. Prípadne si počkajte na autobus, ktorý vás vyvezie až na konečnú zastávku

Bicyklom – po značenej cyklistickej trase – chodníku z Prešova po pivovar Šariš, ďalej miestnou komunikáciou až po konečnú zastávku miestnej dopravy.

Share:

Map

Events in Šariš region

Rodina, Gastronómia a víno

Sunday, May 19, 2024

Lodenica Sigord, 082 52 Kokošovce

Rodina, Divadlo

Saturday, June 1, 2024

Park sv. Cyrila a Metóda, 082 12 Kapušany

Rodina, Dobrodružstvo

Friday, May 31, 2024

Vranovská 68, Prešov

Rodina, Tanec, Festival, Tradície

Saturday, June 15, 2024 - Sunday, June 16, 2024

Park sv. Cyrila a Metóda, 082 12 Kapušany

Šport

Saturday, June 15, 2024

Sigord, 082 52 Kokošovce