Atraktívnejší výhľad z rozhľadne na Balažke

Rozhľadňa na Balažke je obľúbeným vyhľadávaným miestom v okolí mesta Lipany. Ponúka výhľady na pohorie Čergov, Levočské vrchy a pri dobrej viditeľnosti aj Slanské vrchy. Práve tieto atraktívne výhľady už môžu návštevníci pozorovať aj pomocou nového ďalekohľadu.

Foto: mesto Lipany archív

V októbri 2019 sa slávnostne otvorila vyhliadková veža na horskom masíve Balažka (643 m n. m.). Rozhľadňa na Balažke, vyrobená zo smrekového dreva, je umiestnená v nadmorskej výške 598 m n. m., ktorej výška je 13,69 metrov. Poskytuje najkrajšie výhľady na celé Lipany a okolité vrchy, ktoré môžu návštevníci od nového roka 2022 pozorovať novým vyhliadkovým ďalekohľadom.

Foto: mesto Lipany archív

„Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Šariš vyvíja mnoho zaujímavých aktivít pre návštevníkov regiónu. Jednou z nich sú aj vyhliadkové ďalekohľady na turisticky atraktívnych miestach. V roku 2019 sme zakúpili prvý vyhliadkový ďalekohľad a umiestnili ho na prešovskej Kalvárii, o rok neskôr sme zakúpili vyhliadkový ďalekohľad a umiestnili ho na hrade Šariš. Zatiaľ posledným zakúpeným ďalekohľadom je ďalekohľad na rozhľadni Balažka v meste Lipany.“ uviedol výkonný riaditeľ OOCR Región Šariš Branislav Švorc.

Turistickí nadšenci tak majú opäť dôvod navštíviť obľúbenú turistickú atrakciu.

„Vyhliadkový ďalekohľad bol venovaný ako vianočný darček obyvateľom mesta Lipany a nadšencom turistiky. Bol osadený v decembri 2021 na najvyššom poschodí rozhľadne. S inštaláciou pomohli páni z oddelenia údržby MsÚ Lipany. Tento ďalekohľad je bezmincový a návštevníci ho tak môžu využívať bezplatne,” uviedol projektový manažér MsÚ v Lipanoch Michal Višňovský.

Foto: mesto Lipany archív

Návštevníci pomocou ďalekohľadu a jeho 25-násobného priblíženia môžu pozorovať scény na dosah ruky. Ďalekohľad tak umožňuje výhľady na celé okolie, vďaka svojmu uchyteniu o podstavec, ktoré je plynulo otočné o 360 stupňov. Pri pozorovaní zo 146 cm výšky okulárov a 100 mm objektívy zabezpečia čistý a jasný obraz.

Vďaka ďalekohľadu sa stala rozhľadňa ešte atraktívnejšia, čo potvrdzuje aj jej návštevnosť. Dodatočne boli v rozhľadni umiestnené dva pníky (stupienky), ktoré umožnia výhľady ďalekohľadom aj detským turistom.

Foto: mesto Lipany archív

„Sme veľmi vďační, že nám oblastná organizácia cestovného ruchu Región Šariš pomohla našu rozhľadňu na Balažke ešte viac zatraktívniť a tešíme sa už doposiaľ pozitívnej reakcie na ďalekohľad, ktorú dostávame od návštevníkov.” dodal na záver projektový manažér MsÚ v Lipanoch Michal Višňovský.

Táto aktivita vznikla aj s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

 

Zdieľať: