Zatraktívnenie rozhľadne na Balažke

Nadšenci prechádzok čoraz viac vyhľadávajú miesta, vďaka ktorým si spríjemnia pohľady do širokého okolia. Veľkým pomocníkom je samozrejme počasie, avšak v súčasnosti sú rozhľadne veľmi atraktívnym prvkom, ktoré spríjemnia tieto pohľady do okolia. 

V regióne Šariš nájdete množstvo nádherných vyhliadkových veží s výhľadmi do celého okolia. Nad mestom Lipany bola v roku 2019 postavená drevená rozhľadňa na zalesnenom horskom masíve Balažka (643 m n. m.), ktorý lemuje železničná trať. Rozhľadňa pod vrcholom Balažky, vyrobená zo smrekového dreva, je vysoká takmer 14 metrov. Jej umiestnenie v nadmorskej výške 598 m ponúka výhľady na samotné mesto Lipany, Kamenický hrad, blízke okolie, na pohorie Čergov, Levočské vrchy a pri dobrej viditeľnosti aj Slanské vrchy.

Zvýšená atraktívnosť rozhľadne 

Oblastná organizácia cestovného ruchu (ďalej len „OOCR“) Región Šariš vyvíja mnoho zaujímavých aktivít pre návštevníkov regiónu. Jednou z nich sú aj vyhliadkové ďalekohľady na turisticky atraktívnych miestach. V roku 2021 OOCR Región Šariš v spolupráci s mestom Lipany osadila vyhliadkový ďalekohľad na rozhľadni na konci náučného chodníka Balažka, pomenovaného podľa lesného masívu. Ďalekohľad sa stretol s výborným ohlasom u návštevníkov tohto miesta tým, že mu sprostredkováva unikátny panoramatický pohľad na mesto Lipany a pohoria, ktoré ho obklopujú.

Zvýšením atraktívnosti turistickej lokality sme pokračovali aj naďalej. V tejto rekreačnej zóne, ktorá je jednou z dominánt mesta, pribudli 3 fotopanely na rozhľadni. „Zo zdrojov štátnej dotácie OOCR Región Šariš sme túto rozhľadňu ešte viac zatraktívnili a doplnili o panoramatické fotografie spracované na fotopaneloch s popisom miest, ktoré sú viditeľné z tohto vyhliadkového bodu,“ uviedol výkonný riaditeľ OOCR Región Šariš Branislav Švorc. 

Majestátnosť veže vám ponúka takmer panoramatický výhľad od Bradlového pásma, Kamenický hrad s Minčolom a hrebeňom Čergova na pozadí, cez Stráže, Slanské vrchy, Šarišský hrad, Šarišské medzihorie, Marduňu, Bandovce, Homôlku až po Čiernu horu. Pomocou panoramatických fotografií s popismi sa viete jednoducho zorientovať v okolí a poukázať tak na všetky obce a mestá, ktoré sú viditeľné z veže.

Výstup k rozhľadni

Na čo však pri výlete na rozhľadňu nesmiete zabudnúť je fakt, že pre pekný výhľad sa treba trochu potrápiť. Vytvorili sa tak dva základné turistické okruhy. Okruh „Malej skaly“ ponúka vyhliadku od kríža. Nachádza sa tu talianska studnička, partizánske zákopy, posed a informačné tabule. Okruh „Veľkej skaly“ ponúka trasu hrebeňom Balažky, pričom obe trasy sú navzájom prepojené a majú viaceré body napojenia.  Z centra mesta sa k nemu dostanete od starého cintorína, odkiaľ vedie zelená turistická trasa. Jej vzdialenosť je približne 3 km a trasa je vhodná pre všetky vekové kategórie. S deťmi to časovo zvládnete približne okolo hodiny.

Táto aktivita bola realizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Zdieľať: