V Sobinove mesce dni Sabinova budú

Mesto Sabinov a Mestské kultúrne stredisko v Sabinove Vás pozývajú na Dni Sabinova 2022 a 48. ročník Sabinovského jarmoku, ktoré sa začínajú už tento víkend. Tento ročník je o to vzácnejší, keďže sa otvára po dlhšej odmlke. V termíne od 11. do 18. júna je pre návštevníkov pripravený bohatý program. Súčasťou osláv dní mesta budú kultúrne udalosti ale aj športové aktivity.

Dni mesta Sabinov otvára 11. júna 2022 divadelné predstavenie pod názvom Davey by to tak chcel „Fly Me to the Moon“  v podaní divadla Kontra zo Spišskej Novej Vsi. V kinosále MsKS v Sabinove o 18:00 hodine vás uvedú do deja čiernej komédie o dvoch opatrovateľkách, ktoré vedia odolať všetkému okrem pokušenia. A o malých rozhodnutiach, ktoré majú veľké následky.

V nedeľu 12. júna 2022 budete môcť byť svedkami benefičného koncertu s názvom „Hudba nás spája“ a podporiť tak dobrú vec. Koncert je organizovaný v spolupráci so Základnou umeleckou školou v Sabinove. Vo Farskom kostole Mučeníckej smrti sv. Jána Krstiteľa vystúpia hostia za spevu Anna Hitriková, na klavíri bude doprevádzať Liubov Gunder a na orgáne zahrajú Filip Burgr a Dávid Dráb. Vstupné je dobrovoľné a výťažok z koncertu bude venovaný neziskovej organizácii Človek v ohrození.

V zmodernizovanej Mestskej knižnici B. N. Nezabudova 13. júna o 10:00 hod. si nenechajte ujsť besedu so sabinovskou rodáčkou, herečkou, režisérkou, dramaturgičkou a spisovateľkou Katarínou Želinskou. Porozpráva o románe „Ženy bez rodokmeňov“, ktorý je generačnou výpoveďou o dobe, v ktorej žijeme cudzie predstavy alebo nežijeme vôbec. Naháňame sa len za tým, čo nepoznáme, ale niekto to namiesto nás nazval život. O dobe, v ktorej ideály nielen strácame, ale občas si ich ani nevieme vytvoriť.

„Jednou z nosných tém Dní mesta bude osobnosť Janka Borodáča. Zakladateľ profesionálneho divadelníctva na Slovensku, pôsobil v Sabinove v rokoch 1922 -1924 ako učiteľ a založil tu ochotnícky divadelný súbor Palárik. Slávnostné otvorenie výstavy bude 13. júna o 11:00 hod. v Koncertnej sále KC Na korze. Výstava potrvá do 30. júna 2022.“ uviedol Jozef Váhovský, riaditeľ Mestského kultúrneho strediska v Sabinove.

Vyhodnotenie 6. ročníka výtvarnej súťaže, ktorá má medzinárodný charakter s názvom „Csontváryho túlavé topánky“ je na programe v rámci moderovaného umeleckého večera „Budúce (?) osobnosti Sabinova“. V programe vystúpia súčasní a bývalí laureáti a ocenení Sabinovského autorského a recitátorského mája a malí recitátori Sabinovského Čim -Čim.

Chýbať nebude ani športové zápolenie a svoje miesto si tak opäť našla Pentapolitana. 20. ročník súťaže stredoškolákov v netradičných športových disciplínach, športový deň pre žiakov II. stupňa ZŠ pôsobiacich v meste v disciplínach futsal, basketbal, či bežecká štafeta. Dlhoročnou súčasťou Dní mesta je aj medzinárodný turnaj internacionálov či jarmočná štvorhra tenisového turnaja.

V utorok 14. júna sa v Kultúrnom a informačnom centre Na korze uvedie do života a predstaví kniha „Oscaroví hudobníci“ PhDr. Viliama Tarjányiho PhD. Publikácia je poctou muzikantom, ktorí šírili dobré meno mesta Prešov v oblasti umeleckej činnosti. Zachytáva doteraz nepublikované údaje o ich činnosti vo filmovej brandži. Inšpiráciou a podnetom na napísanie publikácie bola kniha Obchod na korze (eseje na filmové témy) autora Juraja Vrábela ml.. Hosťami budú Mgr. Anna Bakajsová a Jozef Blažovský.

K Jankovi Borodáčovi sa opäť vráti aj 15. júna, kde jeho meno vo vývine slovenskej činohry predstaví teatrológ doc. Mgr. art. Karol Mišovic stredoškolským poslucháčom. Prednáška bude pri príležitosti 130. výročia narodenia Janka Borodáča. Vo večerných hodinách bude priestor pre pozvaných hostí na galavečer spojený s udeľovaním Ceny mesta Sabinov a Ceny primátora mesta Sabinov. Galavečer bude aj premietaný v čase jeho trvania na stránke Život v Sabinove .

Dni mesta Sabinov majú vo svojom repertoári množstvo sprievodných akcií. Jednou z nich je aj deň otvorených dverí KC Na korze a KIC na Korze a expozícii Krajského múzea Prešov. Deň otvorených dverí sa uskutoční 16. júna od 09.00 – 17.00 hod.. Návštevníci budú mať možnosť vlastnoručne si vyraziť mincu pre šťastie alebo na pamiatku.

Okrem toho, Sabinovčan Marek Hockicko zapožičal maketu Rímskokatolíckeho kostola sťatia sv. Jána Krstiteľa, ktorú vlastnoručne vytvoril a strávil na jeho zhotovení 1800 hodín. Jeho inšpiráciou boli makety budov námestia zo špiliek, ktoré videl ako malý v Sabinovskej knižnici. Jeho najväčším potešením bude, ak si prídete túto maketu pozrieť osobne.

Počas dopoludnia v knižnici MsKS, sabinovská rodáčka Viktória Moser (Semaníková) predstaví svoju knihu Mysľomágovia – Hmlový ostrov a večer počas krstu ju uvedie do života kníh. Pôjde o prvotinu z jej tvorby, v ktorej opisuje svet, v ktorom vládne silná myseľ a schopnosť vedieť pracovať s vlastnými myšlienkami a vrodenými predispozíciami.  Za zmienku určite stojí aj Promenádny koncert žiakov a pedagógov ZUŠ v Sabinove so začiatkom o 17.00 hod. na malom pódiu.

Od 16. júna budú všetky ďalšie podujatia doprevádzané 48. Sabinovským jarmokom. Jarmočný program bude prezentovaný počas troch dní s heslom: „V Sobinove /konečne/ jurmak budze.“

Počas jarmočných dní vystúpia historickí šermiari z Klubu Sarus Prešov, Staroslovanské bohyne skupiny Alimah Fusion, či víťazka československej Superstar 2020 Barbora Piešová. V piatok 17. júna sa uskutoční XVII. rómsky festival, folklórny festival, kde sa predstavia rôzne umelecké telesá. V závere dňa na jarmočnom pódiu vystúpi slovensko hip-hopové duo Nerieš. Bodkou za večerom bude koncert Kmeťoband – Igor Kmeťo st..

V posledný deň celotýždňového programu sa môžu najmenší návštevníci tešiť na 1. ročník Detského jarmoku. Počas celého dňa ich budú sprevádzať aktivity, ukážky sokoliarskej skupiny Sabina, vystúpenia detských súborov, pesničková show, či bábkový súbor.

V sobotu 18. júna uzavrie skvelá zábava Sabinov sa baví vystúpenie kapiel ako Karel Gott revival SK, Katka Knechtová a HEX.

„48. Sabinovský jarmok však v sebe nesie aj niekoľko noviniek. Hlavné pódium pri ÚPSVaR v Sabinove bude v čase hlavných večerných predstavení ohradené, so symbolickým vstupným 1€. Keďže chceme sústrediť pozornosť na bezpečnosť, tento vzniknutý priestor bude chránený súkromnou bezpečnostnou službou. V hornej časti mesta pri soche „Oskara“ postavíme druhé malé pódium. Počas jarmoku tam bude vytvorená tzv. detská zóna určená pre rodiny s deťmi. Sobotný jarmočný program v dopoludňajších hodinách bude svedkom 1. detského jarmoku. dodal na záver Jozef Váhovský

Zdieľať: