Noc múzeí a galérií 2022

Po dvoch rokoch obmedzení je tu opäť už 18. ročník podujatia Európska noc múzeí a galérií (La Nuit européenne des musées), ktorá sa uskutoční v sobotu 14. mája 2022. V ten večer mnohé múzeá otvoria svoje brány po celom Slovensku od súmraku do polnoci. Prehliadky so sprievodom, zábavné prehliadky s poučením, workshopy, premietania, živé vystúpenia, výnimočné podujatia poskytnú návštevníkovi netradičný zážitok z múzea.

Kultúrne inštitúcie v regióne Šariš sa aj tohto roku zapájajú do celoeurópskeho podujatia, ktoré je realizované pod patronátom Rady Európy. Cieľom je v čo najväčšej miere prezentovať kultúrne dedičstvo, význam jeho záchrany a ochrany pri kultúrnej výmene, šírení informácií o kultúrnej rozmanitosti jednotlivých krajín i regiónov Európy, pri neformálnom vzdelávaní a kultivovanom oddychu.

 

SNM – Múzeum rusínskej kultúry v Prešove

Návštevníci SNM – Múzeum rusínskej kultúry v Prešove sa 14. mája 2022 od 12:00 do 22:00 hod. môžu tešiť na pestrý program, v rámci ktorého môžu vidieť nielen stále výstavy múzea, ale aj aktuálnu dočasnú výstavu – Lemkovia. Tá je venovaná 75. výročiu  Akcie Visla. Súčasťou výstavy sú aj diela  svetoznámeho lemkovského insitného maliara Nikifora Krynického, vlastným menom Epifanija Drovňaka.
Čaro ornamentu môžu dospelí i deti objavovať s Gabrielou Čiasnohovou, znalkyňou slovenského ornamentalistu Štefana Leonarda Kostelničáka, od 14:00 do 18:00 hod..
Skutočné bohatstvo predkov v podobe rusínskych ľudových zvykov a nádherných krojov bude prezentované divákom  prostredníctvom vystúpení dvoch folklórnych kolektívov. Od 14:00 do 15:30 hod. to bude FS Vorodaj z Veľkého Lipníka v okrese Stará Ľubovňa a od  16:30 do 18:00 hod. FS Tichopotočan z Tichého Potoka v okrese Sabinov.
Medzitým milovníkom literatúry ponúkneme poéziu súčasných rusínskych autorov v podaní emeritného herca DAD Igora Lattu. Ten si na toto podujatie pripravil verše rusínskych autorov, ale aj verše barda ukrajinskej poézie, nesmrteľného Tarasa Ševčenka v ukrajinčine. Na detských návštevníkov rusínskej národnosti, ale i deti ukrajinských utečencov žijúcich v súčasnosti v Prešove sme mysleli aj pri koncipovaní programu Rozprávkové všeličo s Janou Truščinskou od 18:00 do 19:00 hod..
Záver programu od 19:00 do 22:00 hod. bude patriť známej skupine Rolland a Dievčenskému triu z Čirča a prehliadke múzea.
Noc múzeí a galérií 2022 v SNM – Múzeu rusínskej kultúry v Prešove je finančne podporená mestom Prešov.

 

Krajské múzeum v Prešove

Krajské múzeum v Prešove taktiež pozýva všetkých navštíviť priestory múzea. Pri tejto príležitosti múzeum otvorí dvere pre každého a to úplne ZADARMO.

Program:

15:00 Komentovaná prehliadka expozície Historickej lekárne
16:00 Hudobno-tanečné vystúpenie Súkromnej Základnej umeleckej školy Miroslava Kobeláka
18:00 Komentovaná prehliadka našej novej výstavy Ľudových plastík zo Šariša „Viera ľudí do dreva vložená“

Okrem toho môžete vstúpiť do priestorov, ktoré sú pre návštevníkov v bežné dni neprístupné.

 

STM–Múzeum Solivar

Aj v STM–Múzeum Solivar v Prešove pripravili pestrý program od 17:00 hodiny.

Program:

– 17:00 hod.: Otvorenie
– 17:05 hod. a 19:05 hod.: Výstup na Klopačku
– 18:00 hod.: Prehliadka areálu múzea (veľký okruh)
– 20:00 hod.: Predstavenie divadla Portál: Pyšná princezná
– 21:00 hod.: Vystúpenie hudobného folklórneho súboru Solivarčan
– 22:00 hod.: Záver

– Hra pre deti „Ukryté písmenká v múzeu“
– Občerstvenie, remeselné stánky, sprievodné aktivity

 

Krajská galéria v Prešove

Do osláv Medzinárodného dňa múzeí a galérií sa pravidelne zapája aj Krajská galéria v Prešove, organizovaním rôznych kultúrnych aktivít (prednášky, besedy, výlety za historickými pamiatkami) a výstav, bezplatným vstupom pre všetkých návštevníkov, poskytovaním poradenských služieb v oblasti reštaurovania a hodnotenia umeleckých diel, ktoré boli adresované nielen školám, členom Klubu priateľov KG, ale najmä širokej verejnosti. Vstupom Slovenska do EÚ v roku 2003 sa aj nové kultúrne aktivity a záujmy prezentácie európskeho kultúrneho dedičstva začali presadzovať aj na našom území a aplikovať v praxi.

Aký program čaká na návštevníkov Krajskej galérie už najbližšiu sobotu? Prehliadky so sprievodom, zábavné prehliadky s poučením, workshopy pre deti i dospelých, premietania, živé divadelné vystúpenia. Jednoducho paletu možností ako a kde stráviť príjemný deň s rodinou.

Návštevníci múzea sa 14. mája 2022 od 16:00 do 22:00 hod. môžu tešiť na pestrý  program.

V priebehu podujatia sa budú konať aj sprievodné akcie:

16:00 – 22:00 – Premietanie dokumentárnych filmov z archívu galérie
16:00 – 22:00 – Burza katalógov
16:00 – 22:00 – Individuálne predky výstav

 

Tešíme sa na Vás v sobotu 14. mája 2022 na 18. ročníku Noci múzeí a galérií plnej prekvapení!

Zdieľať: