Naplánujte si výlety šarišským regiónom s turistickým sprievodcom

Naplánujte si výlety šarišským regiónom s turistickým sprievodcom

Oblastná organizácia cestovného ruchu (ďalej len „OOCR“) Región Šariš vydala druhú edíciu bedekra Vitajte na Šariši. Praktický sprievodca odhaľuje najkrajšie zákutia v regióne Šariš.

OOCR Región Šariš vydala v roku 2018 vôbec po prvýkrát tlačeného sprievodcu po regióne. Vyšiel v slovenskom a anglickom jazyku. Sprievodca regiónom bol vydaný v spolupráci s OOCR Šariš – Bardejov. Oficiálny sprievodca „Vitajte na Šariši“ je pokračovaním úspešného bedekra šarišským regiónom, ktorý je aktualizovaný a doplnený a nové lokality.

 

 

Turistický sprievodca regiónom ponúka turistovi približne 100 tipov, v ktorom plne informuje o histórii miest, prírodných zaujímavostiach, kultúrnych vymoženostiach a potrebných službách.

95 plne farebných strán prevedie návštevníka zmapovanými miestami po regióne. Nájde v ňom napríklad informácie o historickom centre Šariša, ktorým bol kedysi Hrad Šariš. Taktiež aj o najnavštevovanejších mestách celej oblasti akým je Bardejov, ktorý je zapísaný v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, a treťom najväčšom meste Slovenska, metropoly regiónu – Prešov.

 

mesto Prešov

 

V bedekri je možné nájsť informácie nielen o mestách Prešov a Bardejov ale aj o samotných Bardejovských kúpeľoch, Sabinove, Veľkom Šariši, Lipanoch, Svidníku, Drienici, Nižnom Slavkove či Ruskej Novej Vsi. V regióne sa nachádza veľké množstvo kráľovských a šľachtických sídel obranného aj reprezentačného charakteru. Prevedie návštevníka 17 hradmi, poväčšine ide o zrúcaniny, akými sú Šarišský hrad, Kapušiansky hrad, Zbojnícky hrad, hrad Plaveč a ďalšie.

Stopy histórie sa však objavujú všade. Informuje o celosvetovo známych Slovenských opálových baniach v Slanských vrchoch alebo o súbore jedinečných historických objektov na čerpanie soli zo soľanky v prešovskom Solivare. Rovnako sú v ňom informácie o obciach s drevenými kostolníkmi, ktoré sú charakteristickými pamätihodnosťami Šariša ako sú Brežany, Ladomirová, Tročany, Hervartov a iné.

 

Slovenské opálové bane

 

Turisti sa môžu inšpirovať očarujúcou prírodou Východných Karpát, tajomného Čergova, Busova ale aj Levočských a Slanských vrchov, ktoré sú sprevádzané početnými turistickými a cyklistickými chodníkmi. Za preskúmanie stojí pôsobivý Lačnovský kaňon, či podzemné krásy jaskyne Zlá diera. Keďže sedačková lanovka v srdci Čergova pre návštevníkov strediska Ski Lysá slúži celoročne, v lete je využívaná aj mnohými cykloturistami. Medzi vyhľadávané oddychové miesta obklopené krásnymi jedľovo-bukovými lesmi patria Bardejovské kúpele, ktoré vo svojom čase navštívila aj rakúska cisárovná Alžbeta.

 

Sedačková lanovka Ski Lysá

 

Región Šariš síce nie je typickou „vodnou“ destináciou, ale možností ako si užiť voľné chvíle pri vode je tu viacero. Jediný aqupark s termálnou vodou v regióne je len nedávno otvorený aquapark v Lipanoch. Vodné aktivity ponúkajú mestá Prešov, Sabinov aj Svidník.

V bedekri sa taktiež nachádzajú užitočné informácie a kontakty, možnosti kde sa ubytovať a najesť. Keďže obyvatelia Šariša hovoria írečitým šarišským nárečím, ktoré ostatní Slováci rozpoznajú na prvé počutie, obsahuje aj krátky šarišsko-slovenský slovník.

„Región Šariš ponúka množstvo malebných prírodných zákutí, technické pamiatky či ľudovú kultúru svetového významu, ktoré sa určite oplatí vidieť. Návštevníci sa môžu inšpirovať  práve vďaka nášmu turistickému bedekru, ktorý je dostupný v prešovskom mestskom informačnom centre a  v informačnom centre na Šarišskom hrade vo Veľkom Šariši. Postupne ich doplníme ďalším informačným centrám a rôznym kultúrnym inštitúciám,“ uviedol riaditeľ OOCR Región Šariš Branislav Švorc.

 

 

Elektronickú verziu Turistického sprievodcu po regióne Šariš nájdete aj tu: https://issuu.com/vitajte_na_sarisi

 

Realizované s finančnou podporou Krajskej organizácie cestovného ruchu Severovýchod Slovenska a Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

 

Zdieľať: