Jarné prázdniny s regiónom Šariš

Využite jarné prázdniny plné aktivít s regiónom Šariš. Ak patríte medzi aktívne rodiny, navštívte zákutia Šariša, v ktorom sa rozhodne nudiť nebudete. Vyplňte si spoločne svoj rodinný voľný čas. Máme pre vás tri tipy na rodinné dobrodružstvá a objavujte Šariš spoločne.

Objavte klenot slovenských hôr

Uprostred pohoria Slanské vrchy medzi obcami Zlatá Baňa a Červenica, nájdete tajuplný podzemný svet slávnych opálových baní. Slovenské opály stáročia vynikali intenzívnou hrou farieb, tzv. opalescenciou, a pre svoje jedinečné vlastnosti sú na svetových trhoch vysoko cenené. Najstaršie opálové bane sveta sa rozprestierajú medzi obcami Zlatá Baňa a Červenica a sú známe aj ako Dubnícke bane. Podzemná sieť chodieb dosahuje dĺžku až 35 kilometrov a prepája komplikovaný systém podzemnej ťažby. Od ukončenia ťažby v roku 1922 boli zatvorené a zabudnuté. Trvalo vyše 90 rokov, kým boli opäť sprístupnené. Dnes môžete zažiť prehliadku tejto unikátnej pamiatky s odborným výkladom z oblasti histórie, geológie aj mineralógie a dozvedieť sa tak množstvo zaujímavostí o poklade Slanských vrchov.

V bani vás čaká veľa dobrodružstva. Kdesi v tme sa totiž ukrýva duch podzemia a kto sa nebojí, zbadá jeho svietiaci pohľad. Čaká vás aj skúška odvahy v chodbe úplnej tmy. Stanú sa z vás ozajstní hľadači opálov.

Ďalšie potrebné sily po prehliadke naberiete v Návštevníckom centre – Štôlňa Jozef. Ak si so sebou nezabudnete zobrať turistickú kartu Šariš Card, občerstvíte sa dokonca ešte so zľavou. Vzrušujúci deň využite naplno naďalej v Chránenom areáli Dubnických baní, v ktorom je vybudovaný Náučný chodník. Te vás zavedie banským revírom Libanka, na území ktorého sa nachádzajú staré banské diela vzniknuté počas ťažby drahého opálu. Tento chodník nachádzajúci sa v 4. stupni ochrany prírody, ponúka zábavu aj vzdelávanie zároveň. Na trase o dĺžke približne 1,5 km, je umiestnených 14 informačných tabúľ venovaným vzniku a ťažbe opálu, netopierom, vybraným banským dielam ako aj o vegetácii či zoológii Slanských vrchov. Vstup na chodník je bezplatný a je vhodný pre deti ako aj dospelých.

Foto: Slovenské opálové bane

Malebný kaňon

Ak ste milovníci prírodných krás a dobrodružstva, Lačnovský kaňon nesmie chýbať na vašom zozname návštevy Šariša. Tento malebný kaňon s pôsobivými skalnými útvarmi a vodopádmi poskytuje pôsobivý zážitok pre celú rodinu. Nachádza sa v severovýchodnej časti Braniska medzi obcami Lipovce a Lačnov, ktorú vyhĺbil Lačnovský potok. Táto tiesňava je dlhá asi 2 km, prezývaná aj ako Malý Slovenský raj. Môžete v nej obdivovať vzácnu a rôznorodú vegetáciu.

Prechádzka územím vás prevedie medzi strmými svahmi a vysokými stenami s bizarnými skalnými útvarmi. Medzi najznámejšie patrí Kamenná Baba, ktorá svojím tvarom pripomína ženu s dieťaťom v náručí. Toto územie bolo vyhlásené za štátnu prírodnú rezerváciu v roku 1965. Medzi ďalšie zaujímavé útvary patrí Mojžišov stĺp vysoký 60 m a skalné oko Vrátnica.

V skalách sa nachádzajú aj známe jaskyne Komín či Zlá Diera, ktorá je jediná sprístupnená jaskyňa na území regiónu Šariš. Jaskyňa je výnimočná veľmi citlivým spôsobom sprístupnenia, pri ktorom si s prilbou na hlave prechádzate so sprievodcom tajuplným podzemím. Vašu pozornosť upúta Jazierko šťastia. Podľa legendy by ho mali obľubovať najmä mladé devy. Keď si doň namočia prsty, do jedného roka si nájdu svojich životných partnerov. V súčasnosti je jaskyňa domovom 12 druhov netopierov, ktorí v nej zimujú. V okolí jaskyne sa nachádza oddychová zóna s lavičkami a hojdačkami a krásnou prírodou. Cestou cez les k jaskyni Zlá diera sa nachádza vyhliadka Srdiečko.

V okolí jaskyne sa nachádza oddychová zóna s lavičkami, hojdačkami a krásnou prírodou, ktorú ocení každý návštevník. K jaskyni vedie upravený chodník cez les.  Cestou cez les k jaskyni Zlá diera sa nachádza vyhliadka Srdiečko.

Samotná nedotknutá dedinka Lačnov v horskej lokalite je ako jedna z mála na Slovensku úplne zachovalá. Atmosféru dotvárajú chalupy so studňami a drevenými žľabmi, v ktorých je priezračná voda. Dokonca, ak sa vyberiete z obce Lipovce smerom k dedinke Lačnov, zažijete „gravitačnú anomáliu“, ktorá vám ponúkne zaujímavé divadlo.

Foto: KOCR Severovýchod Slovenska

Relaxácia vo vodnom svete

Po dni plnom objavovania prírodných krás sa zrelaxujte v termálnych bazénoch. Navštívte najnovší aquapark na Slovensku a jediný, ktorý sa nachádza v horách – v meste Lipany. Vychutnajte si vodnú zábavu s výhľadom na hory. Aquapark Lipany má sezónne bazény, ktoré sú otvorené počas prázdnin ako aj celoročné bazény – vnútorné aj vonkajšie. Ratolesti si vychutnajú zábavu na tobogánoch a je ideálnym miestom na relaxáciu a rodinnú zábavu. Deti si môžu vychutnať hravý svet vodných atrakcií, zatiaľ čo rodičia si oddýchnu v bazénoch s teplou vodou.

Foto: Aquapark Lipany

 

Zdieľať: