Ej bisťu! Šarišské hradné hry po dvojročnej pauze znova ožívajú

PRÍĎTE SA DAŤ NA HRAD ŠARIŠ “OZBÍJAŤ”

Zbojníci na hrade Šariš! Na šarišskom hrade môžete 21. augusta 2022 zažiť neopakovateľnú atmosféru zbojníctva. Budete zatiahnutí priamo do deja ako súčasť zbojníckej „práce“ i zábavy.

Šarišské hradné hry sú jedným z najväčších podujatí svojho druhu v Prešovskom kraji. Každoročne si ho nájde viac ako 3-tisíc návštevníkov a všetky vekové kategórie sa tešia na vždy inak tematicky ladený program.

Tentokrát bude program 15. ročníka plný zbojníckej histórie slávnostne otvorený o 14. hodine na hlavnom pódiu. Stretnutiam so zbojníkmi v rôznych variáciách sa nevyhnete počas celého pobytu v areáli hradu a to nielen ako súčasť sprievodného programu Priateľských hier drábov so zbojníkmi.

“Čakajú Vás zbojnícke pasovačky, prepady ale aj dobové piesne a tance a množstvo ďalšej interaktívnej zábavy. Zbojníci sú lapaji a ukážu Vám svoje majstrovstvo okrádania. Tak pozor na svoje zlatky, groše či dukáty,”  informovala Mária Gáborová, vedúca oddelenia kultúry, športu a mládeže na Mestskom úrade vo Veľkom Šariši.

Z iného súdka bude vystúpenie sokoliarov, ktoré je pripravené od 16.30 hod. Deti sa potešia divadielku – Polepetko, pripravený bude aj stredoveký kolotoč a ďalší sprievodný program pre najmenších.

Historicko-divadelná show ponúkne v stredovekej mučiarni služby kata, dereš v árešte bude pripravený pre tých, ktorí sa nezaobídu bez svojho popoludňajšieho „šlofíka“ ani mimo svojho gauča. Zbojníci radi vyškolia každého zbojníckym tancom, na zástupkyne nežného pohlavia budú zase junáci čakať pred stredovekým salónom krásy, „skúšky dobových šiat i fotenie povolené“, zdôraznila vedúca odboru kultúry.

 

VLASTNORUČNE UROBENÉ ŠPERKY I FAJNOVÉ DOBROTY

Náučnú časť nedeľného programu budú tvoriť ukážky z kováčskeho umenia, tradičné razenie mincí či niečo z histórie pletenia.

Pre deti i dospelých je pripravený workshop zameraný na výrobu dobových šperkov, „takže z hradu si môže každý zručnejší i menej zručný odniesť okrem zážitkov aj vlastnoručne vyrobený prsteň či náušnice,” uviedla Mária Gáborová.

Šarišské hradné hry majú vždy aj svojich gastro-fanúšikov, tak nielen pre nich budú pripravené fajnové dobroty. Napríklad kendické placky či zemiakové lokše pripravené šikovným kolektívom z Folkmaru, tradične budeme podávať aj „Šarišský hamburger“, pirohy zase navaria ženy z Herlian a pod.

“Program bude teda bohatý a my pozývame všetkých, aby ani tento rok nezabudli na zábavný program na Šarišskom hrade  21. augusta 2022. Príďte zažiť neopakovateľnú atmosféru tohto podujatia,” pozýva všetkých primátor mesta Veľký Šariš Viliam Kall.

Foto: smARTin

Zdieľať: