Vitajte na Šariši

Vitajte na Šariši!

 

Región nezameniteľných výhľadov, chutí, folklóru, ale aj zvuku v podobe jedinečného nárečia. Podmanivá príroda, zachovaná ľudová architektúra a rôznorodé kultúrne, či technické pamiatky robia zo Šariša kráľa slovenských regiónov.

V jeho centre leží “jahodové mesto” Prešov. Svoju históriu píše už od 12. storočia. Tretím najväčším mestom Slovenska kedysi viedla povestná obchodná Kráľovská cesta – Via regale – spájajúca Čierne a Baltské more. Vedie ním ešte jedna zaujímavosť, a to 49. rovnobežka. Mesto s jeho bezprostredným okolím má mimoriadne bohatú a dokonca svetovo unikátnu banskú históriu. V Prešove (Soľná Baňa) sa začala ťažiť soľ už od 16. storočia ako v prvej soľnej bani na území Slovenska. Je teda šarišská metropola Prešov, pôvodne Eperjes, mestom jahôd, či mestom soli?

Ak zamierite k Slanským vrchom, v ich kopcoch sa nachádza svetový unikát, najstaršie a najrozsiahlejšie až 30 kilometrov dlhé opálové bane na svete. Odtiaľ pochádza najväčší nájdený opál Harlekýn. Opály z tohto kúta sveta boli súčasťou kráľovských šperkov.

Slovenské opálové bane v Slanských vrchoch

Keď sa preberiete z opálovej horúčky, môžete sa z podzemia vybrať priamo do kopcov na okolité hrady. Historickým centrom Šariša bol kedysi Šarišský hrad a ponúka neuveriteľné fotogenické výhľady.

Milujete históriu? Z Prešova k nej máte blízko každým smerom. Priamo v centre, v nádherných priestoroch Rákoczyho paláca sídli Krajské múzeum. Navštívite najvýznamnejšiu sakrálnu stavbu Konkatedrálu sv. Mikuláša a zachovanú Židovskú ortodoxnú synagógu so vzácnou zbierkou judaík.

Ortodoxná židovská synagóga v Prešove

Po bohatej nádielke histórie a ochutnávke typických šarišských gastronomických špecialít, objavte ski & bike stredisko Lysá v Drienici. Môžete sa tam vyviezť najdlhšou lanovkou na Slovensku.

Šariš si zamilujete každým výhľadom. Budete ho milovať očami, chuťovými pohárikmi aj ušami. Sily naberiete v novopostavenom aquaparku Lipany a po ceste spoznajte oscarové mesto Sabinov. Ak chcete cestovať v čase, navštívte jedinečné miesto Archeopark v Hanušovciach nad Topľou.

Šarišský región vyprodukoval rekordné množstvo známych hudobníkov ale aj hercov. Aj folklórom tu dodnes žije. Takže, ak hľadáte multizážitkový a multižánrový región, ktorý má niečo pre každú stránku vášho dobrodružného “JA”, určite si to namierte do Šariša. A ešte predtým sa naučte základnú frázu: “Ta ňe?”

Zdieľať: