Svetový unikát východného Slovenska víta tento rok turistov v novom Turistickom centre

Svetový unikát východného Slovenska víta tento rok turistov v novom Turistickom centre

Už ste navštívili Slanské vrchy? Uprostred nich, medzi Prešovom a Košicami ukrývajú pred svetom svoje podzemné tajomstvá, najstaršie opálové bane na svete. Svojou úžasnou rozlohou, ktorú tvorí približne 30 km chodieb, sú aj najrozsiahlejšie na svete. Vo svojich zlatých časoch tu pracovalo približne 300 baníkov, ktorí hľadali najkrajší zo všetkých drahokamov pre kráľovské dvory – opál. Ten náš, slovenský, má špecifickú farbu, podklad a farbohru. Je nádherne iskrivý a iný ako ostatné. Hoci bola ťažba v roku 1922 ukončená a bane uzatvorené, presne po sto rokoch, v sezóne 2022 vítame turistov na prehliadke už v nových podmienkach.

 

Návštevníci sa po sto rokoch majú na čo tešiť!

Priamo v areáli pri štôlni Jozef sme pre návštevníkov za rok postavili nádherné nové moderné turistické centrum, kde nájdete kaviareň, obchod so suvenírmi, sociálne zariadenia, ako aj vystavené exponáty z bane. Na poschodí budovy sa nachádza aj konferenčná miestnosť, keďže za posledné roky narastá aj záujem firiem a pracovných tímov o teambuildingy v opálových baniach.

Novinkou je tiež mobilný bufet s výberom teplých jedál, nachádzajúci sa vonku, priamo pri budove.

 

Štôlňu Jozef navštevuje ročne viac než 25 000 turistov z rôznych kútov sveta.

Návštevníci si môžu opálové podzemie plné historických exponátov prezrieť v rámci základného okruhu so sprievodcom. Pre zahraničných turistov sú pripravení audio sprievodcovia v šiestich jazykoch. Základný turistický okruh má dĺžku takmer kilometer a prehliadka trvá hodinu.

Tí, ktorým by sa málilo a chceli by vidieť viac, môžu absolvovať 5hodinový pobyt v podzemí v malej skupine so sprievodcom a prejsť podľa vlastnej kondície aj 12 km v podzemí, objaviť rôzne zákutia, veľké sály, opálový kostol, alunogénku a mnoho ďalších úžasných podzemných lokalít, kam sa návštevníci bežne nedostanú.

Vo vybraných letných termínoch bude v baniach organizované aj mimoriadne obľúbené hľadanie opálu pre deti, obvykle každý utorok a štvrtok o 10.30 hod. Sledujte našu facebookovú stránku, kde nájdete čerstvé informácie.

Zdieľať: