Novinky zo Šarišskej hradnej cesty

Región Šariš tvoril v minulosti dôležitú územno-administratívnu jednotku. Vďaka tomu vzniklo na jeho území množstvo kráľovských a šľachtických sídel obranného aj reprezentačného charakteru.

Aby sa upriamila pozornosť na tieto jedinečné pamiatky, zároveň podporil turizmus v regióne, Oblastná organizácia cestovného ruchu (ďalej OOCR) Región Šariš minulý rok odštartovala svoj nový projekt – Šarišská hradná cesta.

Našim zámerom je vyzdvihnúť krásy hradov, zámkov, hradísk, kaštieľov a kúrií, či mestských opevnení na území regiónu Šariš. Prepojiť tak jednotlivé objektyzvýšiť ich návštevnosť a udržať turistu v regióne čo najdlhšie.“, uviedol Branislav Švorc, výkonný riaditeľ OOCR Región Šariš.

Na území regiónu Šariš sa nachádza viac ako osemdesiat takýchto pamiatok. V tomto projekte si OOCR Región Šariš dala ambíciu vzájomne prepojiť tieto jedinečné historické pamiatky.
V rámci projektu Šarišská hradná cesta vydala viacero propagačných materiálov. Prvý hradný bedeker bol vydaný s podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR na podporu návštevnosti hradov na Šariši. Mapuje najbližšie hrady a hradné zrúcaniny v okolí mesta Prešov, ako východiskovom bode do regiónu Šariš. Tento hradný bedeker prevedie návštevníka desiatimi najznámejšími hradmi. Jeho súčasťou je aj ilustrovaná mapa so všetkými hradmi na Šariši.

Tento rok si OOCR Región Šariš rozšírila svoju zbierku propagačných materiálov. Pätnásťstranový bedeker Kaštiele v okolí Prešova prevedie návštevníka desiatimi lokalitami s kaštieľmi, ktoré sa oplatí navštíviť. Nájde tu impozantný kaštieľ v Hanušovciach nad Topľou, najkrajší mestský renesančný palác na území vtedajšieho horného Uhorska, šľachtické sídlo vo Finticiach, či honosné rezidencie v Pečovskej Novej Vsi. Bedeker je plný kvalitných fotografií, doplnený stručnými informáciami, ktorého súčasťou je taktiež ilustrovaná mapa.

Na území Šariša sa nachádza vyše 60 kaštieľov, kúrií, či iných šľachticko-zemepanských sídel. Napriek tomu, že niektoré stavby zanikli skôr ako niektoré vznikli, všetky lokality si zaslúžia svoju pozornosť. Sú neodmysliteľnou súčasťou našich dejín. Jednotne sú prezentované na internetovom portáli www.sariskahradnacesta.sk. Poskytuje praktické a zaujímavé informácie návštevníkom s inšpiráciou, aby svoje voľné chvíle trávili práve objavovaním regiónu Šariš. Prostredníctvom interaktívnej mapy s pamiatkami v regióne si dokáže návštevník naplánovať trasu za ich poznaním. Dozvie sa najnovšie informácie o projekte Šarišská hradná cesta, ale taktiež aj staré a miestami zabudnuté príbehy z hradných zrúcanín.

Hradné bedekre nájdete v informačných centrách alebo vo vybraných historických pamiatkach. Prelistovať a nahliadnuť do nich môžete aj virtuálne prostredníctvom internetového portálu Šarišská hradná cesta.

V súčasnosti sa pracuje na mobilnej aplikácii ako online sprievodcovi projektu Šarišská hradná cesta. Prevedie návštevníka historickými pamiatkami, hradmi, zámkami, hradiskami, kaštieľmi, kúriami, mestskými opevneniami s množstvom informácií nielen o nich, ale aj o tom, ako sa tam dostať.

 

Zdieľať: