Bártfa városháza
A bártfai városháza egy gótikus-reneszánsz épület, amely a Városháza térnek közepén épült. A városháza felépítését és jelentőségét tekintve az ellensúly Szent Egyed bazilika funkcionális és eszmei oldalát egyaránt alkotta, a városi tanács székhelye volt, a város lakosságának üzleti, társadalmi és kulturális életének központja.
Építészeti szempontból a városháza épülete fontos bizonyítéka annak, hogy a reneszánsz művészeti és építészeti elemek behatoltak az elhalványuló gótikus építészeti koncepcióba.
A 15. század végere Bártfa gazdasági és társadalmi életének felvirágzását hozta, ami a városi honorárium életében is megmutatkozott.
A város fontos pozícióját, valamint a képviselő-testületi ülésekre szánt reprezentatívabb terek iránti igényt egy pompás városháza megépítésével kívánta biztosítani. A városi tanács döntése alapján a piactér közepére épült.
A bártfai reneszánsz városháza egy kétszintes háztömb jellegű épület, szabályos téglalap alaprajzú, hosszabb oldala észak-déli irányú. Ezek jellemzik őt: a nyeregtetős cseréptető magas oldalsó oromzata és keleti oldalán a reneszánsz kiugró íjász, amely a második emelet hozzáférheőségét biztosítja. Az északi homlokzat oromzatán három faragott ablak és egy városi címer található A déli homlokzat pajzsát négy ablak, egy óra, valamint a város és Magyarország festett címere teszi teljessé. A déli pajzs tetején a legendás lovag, Roland alabárdos alakja áll (János eperjesi mester munkája 1509 körül), a városi kiváltságok jelképes védelmezője. Az eredeti kőszobrot 1641-ben rézlemezzel borított fa szoborra cserélték. A jelenlegi szobor másolat, és teljes egészében rézlemezből készült. Az ablakok minden homlokzaton azonos alakúak. Mindkét tetőoromzatot a kerület mentén szoborcsoportok és tarisznyarákok egészítik ki – déli oromzat: oroszlán, szakállas ember, macska, majom, ruhakereskedő, északi pajzs: démon, ember homokórával a kezében, egy sárkány, egy király, egy kőfaragó és egy ember bottal a kezében.
Történelmi és művészeti jelentőségét a társadalom is értékelte, amikor 1985-ben felkerült Szlovákia nemzeti kulturális emlékeinek listájára. Régiók feletti jelentőségű műemlékként a városháza Bártfa történelmi központjának többi műemlékével együtt 2000-ben felkerült az UNESCO világörökségi listájára.
A városháza történelmi helyiségeit ma a Šariš Múzeum helyiségeiként használják, ahol a Bártfa – Szabad királyi város című történelmi kiállítás állandóan található