20. apríla 2022 – 22. mája 2022

Koncert
Prešovská hudobná jar

Mesto Prešov a PKO Prešov pozývajú všetkých milovníkov hudobného umenia na 61. ročník Prešovskej hudobnej jari. Tá odštartuje už 20. apríla veľkolepým koncertom Slovenského komorného orchestra.

Prešovskú hudobnú jar otvorí veľkolepo – koncert Slovenského komorného orchestra, jedného z najpopulárnejších súborov v oblasti klasickej hudby.

  • JAR VO SVETE

20.4.2022 (streda) o 19:00 hod. v PKO Čierny orol, Prešov

SLOVENSKÝ KOMORNÝ ORCHESTER vznikol na jeseň roku 1960 na pôde Slovenskej filharmónie. Pri jeho zrode stál vynikajúci huslista sliezskeho pôvodu Bohdan Warchal (1930 – 2000). Od svojho založenia bol jedným z najpopulárnejších súborov v oblasti klasickej hudby na Slovensku. Pod vedením majstra Warchala sa sformoval na popredného predstaviteľa slovenského interpretačného umenia v zahraničí. V roku 2001 post umeleckého vedúceho orchestra prevzal Ewald Danel.

Na otváracom koncerte 61.ročníka Prešovskej hudobnej jari sa Slovenský komorný orchester predstaví programom „JAR VO SVETE“:

M. Moyzes: Slávnostná predohra – Naše Slovensko

A. Vivaldi: 4 ročné obdobia, výber:
Jar – 1.časť, Allegro
Leto – 3.časť, Presto
Jeseň – 3.časť, Allegro
Zima – 1.časť, Allegro non molto

Á. Piazzolla: 4 ročné obdobia v Buenos Aires: Jar

W.A.Mozart: Divertimentá (výber) KV 136 – 138:
Divertimento F dur – 1.časť, Allegro
Divertimento D dur – 2.časť, Andante
Divertimento B dur – 2.časť, Allegro di molto

J. Suk: Serenáda pre sláčikový orchester Es dur, op. 6

Vstupné: 12,- € / 6,- € študenti a dôchodcovia

 

  • UMENIE NÁS SPÁJA

03.5.2022 (utorok) o 19:00 hod. v PKO Čierny orol, Prešov

Súkromné konzervatórium Dezidera Kardoša je hudobné a dramatické konzervatórium, ktoré poskytuje komplexné umelecké a umelecko-pedagogické vzdelanie. Pripravuje študentov na profesionálne umelecké uplatnenie a na vyučovanie umeleckých a odborných predmetov vo vzdelávacích programoch umeleckého zamerania. V školskom roku 2022/2023 oslávi už 15. výročie svojho vzniku.

Na koncerte 61. ročníka Prešovskej hudobnej jari pod názvom UMENIE NÁS SPÁJA predvedú študenti a pedagógovia školy  inštrumentálne a vokálne diela klasickej a modernej hudby.

Konzervatórium bolo  založené v školskom roku 2007/2008 ako elokované pracovisko Súkromného konzervatória Dezidera Kardoša Topoľčany a v školskom roku 2015/2016 sa stalo samostatnou školou. Ako jediné konzervatórium v Prešovskom kraji vzdeláva a vychováva profesionálnych hudobných, hereckých, tanečných umelcov a pedagógov základných umeleckých škôl.

Počas svojej existencie škola vychovala mnoho úspešných absolventov, z ktorých niektorí pokračujú v štúdiu na VŠMU Bratislava, AU Banská Bystrica, DAMU Praha a JAMU Brno.  Pri výchove a vzdelávaní mladých umelcov sa škola zameriava na praktické vyučovanie, keď v projektoch, v ktorých spája herecké, tanečné a hudobné umenie, majú študenti možnosť oboznámiť sa s prácou v profesionálnom divadle so všetkým, čo k tomu patrí. K úspešným projektom, ktoré vyvolali pozitívne ohlasy verejnosti, patrí muzikál D. Goggina: Mníšky, pôvodný hudobno-tanečný program Búrka a pôvodný muzikál V. Staneka: Čo keby.

Vstupné: 8,- € / 4,- € študenti a dôchodcovia

 

  • ANDREA BUČKO & BAND

11.5.2022 (streda) o 19:00 hod. v PKO Čierny orol, Prešov

Andrea Bučko (skladateľka,speváčka, herečka, dramaturgička) patrí k výrazným hudobným zjavom nie len na Slovensku, ale aj v zahraničí. Okrem písania hudby a textov, tiež spieva, hrá na klavíri a venuje sa pedagogickej činnosti. Vydala už 4 autorské albumy (z čoho album Morena vznikol v spolupráci s herečkou Dominikou Kavaschovou), napísala hudbu pre viaceré divadlá. Svoju hudbu prezentovala na rôznych festivaloch doma i v zahraničí ( Mea Jazz Festival Portugal,  Jazz fest Wien, Royal park festival Brussels, LAVA jazz Azores, Waves Vienna, Pinoy Jam Paris, Pohoda festival, Bratislavské jazzové dni a mnohé iné).

Jej tvorba sa vyznačuje pútavými hudobnými nápadmi a sugestívnym citlivým speváckym prejavom. Mieša v sebe viaceré žánre, počnúc jazzom, soulom, popom, končiac vplyvmi slovenského folklóru a world music. Andrea tento rok chystá aj nový sólový album. Niektoré novinky odznejú aj na koncerte 61. ročníka Prešovskej hudobnej jari spolu s tvorbou z jej minulých albumov, vrátane projektu Morena.

Piesne zahrá v kvartete s vynikajúcou slovenskou harfistkou Máriou Kmeťkovou a s bubeníčkou Emou Kakarovou a basgitaristom Fedorom Frešom Jr.

Vstupné: 10,- € / 6,- € študenti a dôchodcovia

 

  • JOZEF HOLLY – PIANO SHOW 2022

22.5.2022 (nedeľa) o 18:00 hod. v kine Scala, Prešov

Slovenský klavírny virtuóz Jozef Holly, ktorý je doma v každom hudobnom štýle od klasiky cez filmovú hudbu, jazz až po rock a pop, vyráža znova medzi svojich fanúšikov. Pripravil si pre Vás opäť strhujúcu energiou a emóciami nabitú Piano Show. Zaznejú známe skladby z dávnejšej umelcovej tvorby, ale aj doposiaľ nehrané novinky. Nenechajte si ujsť koncert, ktorý je zážitkom na veľmi dlhý čas.

Účinkujú: Jozef Hollý (klavír a spev), Peter Szabo (basgitara), Palo Balo (bicie), Matej Šajgalík (klávesy), Ján Kopčák (saxofón), David Bilek (gitara), Sláčikové kvarteto prípade väčšie teleso pod vedením Petra Frkala (violončelo).

Koncert Jozef Holly TOUR 2022 sa v dôsledku sprísnených opatrení súvisiacich s pandémiou Covid-19 prekladá od roku 2020. Vstupenky zakúpené na pôvodné termíny (5.12.2020, 22.5.2021 a 13.11.2021) ostávajú v platnosti aj na koncert 22.5.2022.

Vstupné: 25,- € / 23,- € študenti a dôchodcovia

 

Koncerty z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Zmena programu vyhradená.

Na podujatiach sa budú vyhotovovať fotografické zábery, resp. audiovizuálny záznam.

Plagát podujatia

Dodatočné informácie

Informácie a predaj vstupeniek:

Park kultúry a oddychu – Čierny orol, Hlavná 50, 080 01 Prešov
E-mail: vstupenky@pkopresov.sk
Tel. číslo: 051/77 237 41 – 2
a v sieti: Tootoot.fm

Pri návšteve kultúrnych podujatí je potrebné dodržiavať aktuálne opatrenia: ÚVZ SR z dôvodu pandémie ochorenia Covid-19, ktoré nájdete TU

Zdieľať:
Zdieľať cez facebook
Zdieľať cez twitter
Zdieľať cez whatsapp
Zdieľať cez email
Zdieľať cez print