Slovenské opálové bane

V pohorí Slanských vrchov sa nachádza tajuplný podzemný svet slávnych opálových baní. Prírodný unikát celosvetových pomerov takéhoto rozsahu a s dlhodobou históriou ťažby sa nenachádzajú nikde na svete.
V 16. storočí boli známe po celom svete, no je možné, že opál sa tu ťažil od rímskych čias. Unikátny Slovenský opál z okolia Prešova a Košíc mali v obľube aj členovia rodiny cisára Napoleona. Do 19. storočia boli tieto bane jedinou lokalitou na svete, kde prebiehala ťažba. 

Slovenské opály stáročia vynikali intenzívnou hrou farieb, tzv. opalescenciou, a pre svoje jedinečné vlastnosti sú na svetových trhoch vysoko cenené. Najstaršie opálové bane sveta sa rozprestierajú medzi obcami Zlatá Baňa a Červenica a sú známe aj ako Dubnícke bane. Podzemná sieť chodieb dosahuje dĺžku až 35 kilometrov a prepája komplikovaný systém podzemnej ťažby, ktorá fungovala až do roku 1922. Následne bane na takmer 100 rokov utíchli a znovu sprístupniť verejnosti sa ich podarilo v roku 2015 vďaka veľkému nadšeniu dobrovoľníkov.

Dnes môžete zažiť prehliadku tejto unikátnej pamiatky s odborným výkladom z oblasti histórie, geológie aj mineralógie a dozvedieť sa tak množstvo zaujímavostí o poklade Slanských vrchov.

Ako sa sem dostanete

Informácie

Prevádzkovateľ:
Slovenské opálové bane, s.r.o.
Športová 2/7193
08001 Prešov 

E-mail: rezervacie@slovakiaopal.com
Telefón: +421 850 030 850 

Rezervácia vstupu: https://www.slovenskeopalovebane.sk/rezervacia-vstupu/ 

GPS: 48.9040705, 21.4593696


Ďalšie zaujímavé miesta v regióne

Sigord - vodná nádrž
Sigord - vodná nádrž

Sigord- vodná nádrž s lodenicou

Zobraziť
Kaštieľ Ruské Pekľany
Kaštieľ Ruské Pekľany

Neskoro barokový kaštieľ rodu Piller - Ruské Pekľany

Zobraziť
Jaskyňa Diablova diera
Jaskyňa Diablova diera

Jaskyňa Diablova diera - ponor rieky Svinky

Zobraziť
Kysacká jaskyňa
Kysacká jaskyňa

Medzi významnú prírodnú zaujímavosť bezprostredného okolia obce patrí bezpochyby Kysacká j...

Zobraziť